Надежда Йорданова

Къде са делата за корупция на високите етажи? Къде са разследванията, къде са обвинителните актове? Големият проблем в действието на специализираното правосъдие е, че то действително се изроди, не оправда очакванията, с които беше създадено. Това коментира правосъдният министър Надежда Йорданова в ефира на БНР.

По думите й специализираното правосъдие е използвано от прокуратурата най-вече за подслушвания, за задържания.

По-голяма част от делата, които разглежда Специализираният съд, са по искания за мерки за неотклонение, за разрешаване за използване на СРС.“

Йорданова смята, че закриването на специализираното правосъдие „ще създаде ново усещане в съдебната система, че няма да има острови, които дават възможности правото да се прилага по изкривен начин“. Припомняме, че закриването му беше прието  на първо четене в парламента.

 „Това, което ние правим, е да настояваме за отговорност на главния прокурор. Това не е война, това е правова държава“, заяви тя.

Йорданова припомни, че след решението на Конституционния съд ВСС трябва да гледа по същество представеното предложение за предсрочното освобождаване на Иван Гешев. Но според нея прави впечатление как чрез процедурни правила с изисквания за допустимост висшите магистрати се опитват да откажат разглеждането на част от обстоятелствата, посочени в искането за отстраняване и „тази линия на поведение е съвсем очевидна“.

Всеки опит да се омаловажи провеждането на подобна процедура за търсене на отговорност на главния прокурор не трябва да бъде приеман. Ползата за обществото е това, че за пореден път ще бъдат осветлени различните зависимости, каза тя.

По думите й чрез този дебат ще станат видни определени „дефицити“ на хората, които са в момента във ВСС. Акцентира и че липсват данни за страната ни каква част от досъдебните производства се развиват над 6 години.

„Не мога да приема ситуацията, при която прокуратурата бодро докладва как провежда своите досъдебни производство в срок и много удобно си спестява колко пъти удължава сроковете. Много често мерките за неотклонение, например домашният арест или други форми на мерки за неотклонение, като че ли се използват като репресия. Тоест много е важно някой да бъде ударен, задържан“, коментира Йорданова.

Запитана има ли нарушения от страна на МВР при арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, тя отбеляза, че от правна гледна точка МВР има правомощия да действа при условия на неотложност, но дали са били налице такива условия, ще се произнесе съдът.

По въпроса с разногласията в коалицията министърът на правосъдието каза, че „поне в сектор правосъдие върви изпълнението на приоритетите, както са договорени“ и тя не е участвала в разговори за излизане на ДБ от управляващата коалиция.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук