Седем месечните опити на турската армия в Северна Сирия, по-известни като операция „Щитът на Ефрат”, най-накрая се увенчаха с успех и постигнаха основната си цел – да подсигурят границата между двете държави, коментира турски експерт по международните отношения в интервю за „Ройтерс”.
Краят на „Щитът на Ефрат” беше обявен в сряда. Трансграничната операция, провеждана от турските военни и близките до тях сирийски опозиционери, имаше за цел да елиминира екстремистите в близост до турската граница.
По данни на Серхат Гювенч, експерт по международни отношение, намалелият брой терористични нападения на „Ислямска държава” в Турция и Европа през последните месеци, доказва, че операцията е била успешна.
„Особено през последните няколко месеца се наблюдава много рязък спад в броя на нападенията им. Турция като че ли успя да защити границите си с Ирак и Сирия. По този начин беше пресечена т.нар. „джихадска магистрала”. Това означава, че операцията може да се счита за успешна”, каза Серхат Гювенч.
Освен да подсигури границата със Сирия, водената от Турция операция се опитва да прекъсне съюза между Кюрдската работническа партия ПКК и кюрдската милиция. В началните етапи от „Щитът на Ефрат”, турските военни се опитаха да изведат кюрдските бунтовници от град Манбиж и да ги закарат до източния бряг на река Ефрат. Русия обаче посъветва Турция да преразгледа плановете си и да остави града в ръцете на кюрдите.
Експертите твърдят, че докато САЩ са правили опити да освободят столицата на „Ислямска държава” – Ракка, турската армия е осъзнала, че сухопътните сили стават все по-важни в борбата.
„Заради напрежението от Русия и САЩ, Турция ще приеме статуквото. Съобщението, че операцията „Щитът на Ефрат” се прекратява означава, че Турция се отказва от намеренията си да елиминира кюрдите в региона”, коментира турският военен експерт Халдун Ялчънкая.
Той обаче предполага, че Русия и САЩ оказват влияние и на кюрдската милиция да прекратят отношенията си с ПКК, за да получат подкрепата на турското правителство и да насочат взаимните си усилия в справянето с „Ислямска държава”.