НАП съобщи, че закрива отделите „Оперативни проверки“ в териториалните си структури. Договорите на всички служители от това звено ще бъдат прекратени от 1 май 2018 г. Ежедневният контрол по спазването на данъчното и осигурително законодателство ще бъде обезпечен, уточнява агенцията. Броят на служителите, които ще останат безработни, е около 250.
Три седмици преди тази реформа 10 души от закриващото се звено бяха арестувани след акция на ГДБОП и Специализираната прокуратура и получиха обвинения. Общият брой на арестуваните тогава бе 20, но другите не са служители на НАП.
От агенцията признават, че част от мотивите за освобождаването на 250 служители са свързани с корупционния риск, но самата реформа е замислена по-рано.
„Повече от една са причините за това, което се предприема в момента. Съкращенията действително имат връзка с обвиненията към служители на НАП, но по задачата за реформиране на звената за оперативен контрол се работе повече от година, така че има и друга потребност от реформи, различна от тези обвиненя“ – обясни за „Дебати.бг“ говорителят на НАП Росен Бъчваров.
Освен от корупционния риск, реформата е мотивирана и от слабата ефективност на звеното и от дублирането на функции, най-вече с тези на специалното звено „Фискален контрол“.
„Функцията на разформированиа отдел ще бъде поета от звеното за фискален контрол, което в момента се занимава с контрол над движението на рискови стоки, включително горивата“ – каза Бъчваров.
От „Фискален контрол“ повече от година и половина извършвали оперативни проверки на търговици и се отличили с много по-висока ефективност. По отношение на броя на издадени актове тя е била четири пъти по-голяма. Разформированата „Оперативни проверки“ е била децентрализирана структура с нередности при подбора на фирмите за проверка. Поради липсата на ротация на служителите те контролират едни и същи обекти и имат възможност да сами да подбират къде да проверяват. Това е източник на сериозен корупционен риск.
Служителите, които остават безработни, вече изразяват недоволството си от реформата, но още не е ясно какви конкретни стъпки ще предприемат. В някои медии бе цитиран анонимен служител на НАП от разформирования отдел, който се кани да съди агенцията.
Някои от съкратените ще имат шанса да се върнат в НАП, тъй като от „Фискален контрол“ е обявен конкурс за 150 места.
„Колегите, които предстои да бъдат съкратени, ще получат възможност да участват в конкурса за попълване на „Фискален контрол“. Някои колеги изразявт емоционално остра реакция по случая, което не е неочаквано“ – обясни Росен Бъчваров.
Освен промените в структурата на агенцията, ръководството на НАП планира цялостен анализ и преглед на дейността на основните си функции – „Обслужване“, „Събиране“ и „Контрол“. В зависимост от резултатите, ще бъде оценена и необходимостта от промяна на бизнеспроцесите и организацията на работа в цялата приходна агенция.