Властите в Прищина отложиха с месец въвеждането на забраната за влизане със сръбски автомобилни табели и лични документи, която предизвика напрежение в провинцията. Забраната трябваше да влезе в сила от днес.
„След обсъждания с партньорите ни от Европа и САЩ, решихме да отложим прилагането на реципрочната мярка, касаеща регистрационните табели на автомобилите и картите за самоличност, с един месец, до 1 септември“, заяви правителството на Косово, предаде Асошиейтед прес.
Вчера в Косово се стигна до демонстрация на недоволство от страна на сърбите, която бе провокирана от решението на правителството на Косово от днес (1 август) да заменя личните им документи, издадени от сръбските власти, с такива, издадени от властите на Косово. Освен това властите на Косово бяха обявили, че ще заменят регистрационните табели на автомобилите на сърбите, които са издадени от сръбските власти, с табели, издадени от косовските власти.
В неделя вечерта жители на Северно Косово издигнаха барикади по ключови пътища в знак на протест срещу намеренията на властите да започнат от днес пререгистрация на личните автомобили на косовските граждани, регистрирани в Сърбия, и да изискват декларации от лицата със сръбски паспорти. Освен пътища бяха блокирани и контролно-пропускателните пунктове между Косово и Централна Сърбия.
Косовският премиер Албин Курти заяви, че става дума за реципрочна мярка, тъй като властите на Сърбия, която не признава независимостта на Косово, изискват същото от косоварите, които влизат на сръбска територия.
Късно снощи сръбският президент Александър Вучич посети Генералния щаб в Белград, където разговаря с командването на сръбската армия във връзка с ескалацията на ситуацията в Косово. Сръбският президент благодари и на руското външно министерство за подкрепата при деескалацията на ситуацията в Косово и Метохия. Той също така благодари на ръководителя на дипломацията на ЕС Жозеп Борел и на други представители на ЕС за „правилната им реакция“.
Ръководителят на дипломацията на Европейския съюз Жозеп Борел приветства решението на косовските власти да отложат прилагането на мерките с един месец и изрази надеждата си блокирането на пътища да приключи, предаде Ройтерс.
Четиринадесет години след обявяването на независимостта на Косово от Сърбия около 50 000 сърби, живеещи в северната част на страната, използват регистрационни номера и документи, издадени от сръбските власти, като отказват да признаят институциите в Прищина. Косово е признато за независима държава от повече от 100 държави, но не и от Сърбия или Русия, припомня Ройтерс.