Пари Сен Жермен

Пари Сен Жермен разгроми Нант с 4:0 и спечели Суперкупата на Франция за рекорден 11-и път. Неймар вкара два гола и се отличи с асистенция за попадението, с което Лионел Меси откри резултата. Серхио Рамос пък блесна с гол с пета в 57-ата минута.

Срещата се игра на стадион „Блумфийлд“ в Тел Авив. Парижани не оставиха съмнения в превъзходството си и отново вдигнаха трофея, с който ликуваха 8 поредни пъти, преди през миналата година да отстъпят на тогавашния шампион Лил.

Мачът тази вечер беше официален дебют за новия наставник на ПСЖ Кристоф Галтие. Именно той беше начело на Лил през шампионския сезон 2020/21, след което застана начело на Ница и изведе отбора до финал за Купата на Франция, загубен от Нант с 0:1.

Големият отсъстващ за ПСЖ беше Килиан Мбапе, който изтърпя наказание.

„Канарчетата“ са трикратни носители на Суперкупата, за последно през 2001 година. Последва период от 21 години без нито един трофей, но краят на дългото чакане дойде с гола на Людовик Блас във финала срещу Ница на „Стад дьо Франс“.

В 22-ата минута извеждащ пас на Неймар стигна с доза късмет до Меси, той финтира Лафон и с десния крак прати топката в мрежата.

И след гола Пари Сен Жермен доминираше. Меси направи хубава комбинация с Мендеш, но малко не му достигна да засече центрирането на левия бек. В 40-ата минута поредната добра атака на парижани завърши с удар на Неймар, преминал на сантиметри от гредата. Нант пропусна своя шанс секунди по-късно, когато Гесан шутира неточно от чиста позиция.

В 44-ата минута Лафон парира изстрел на Меси, но в края на полувремето беше напълно безпомощен след перфектно изпълнение на Неймар. Бразилецът майсторски завъртя топката от пряк свободен удар и я прати под гредата за 2:0.

През второто полувреме Нант направи опит да върне интригата, но Гесан стреля неточно с глава след хубаво подаване на Симон. В 53-ата минута последователно Кимпембе и Меси пропуснаха да направят преднината на ПСЖ още по-убедителна. Не след дълго обаче Серхио Рамос демонстрира, че може да бележи не само от дузпи и с глава. Бившият испански национал се оказа непокрит след спасяване на Лафон и с гръб към вратата насочи топката с пета в мрежата за 3:0.

Галтие започна със смените в средата на втората част, когато в игра се появиха Хуан Бернат и Данило. Четвърт час преди края дебют за френския гранд направи Норди Мукиеле, който замени Хакими.

В 81-ата минута Жан-Шарл Кастелето задържа в наказателното поле Неймар. Защитникът на Нант получи директен червен картон, а бразилецът елегантно реализира дузпата.

Това е трети трофей в треньорската кариера на Кристоф Галтие след Купата на Лигата със Сент Етиен през 2013 година и титлата с Лил през 2021-а.