Сърбия Косово

Косовският удар с мита от 100% по сръбския внос предизвика нова вълна на напрежение между двете страни. Косовският премиер Рамуш Харадинай твърди, че ще остави митата, докато Сърбия не признае независимостта на бившата си автономна област, като пренебрегне призивите на ЕС Прищина да отмени решението.

Митата „ще бъдат постоянни, докато Сърбия не признае Косово за независима и суверенна държава“, заяви Харадинай пред парламента.

Косово повиши митата за сръбските и босненските стоки, след като обвини Сърбия, че блокира предишната си провинция да се присъедини към международната полицейска организация Интерпол. Белград отдавна се стреми да блокира Прищина от присъединяването й към международни организации, включително към Организацията на обединените нации.

Митата предизвикаха напрежение в Белград, където сръбският президент Александър Вучич заяви, че правителството разполага с информация, че Косовските сили за сигурност са мобилизирани за районите, където се намира сръбското малцинство.

Вучич постави въпроса дали Прищина няма да опита „да предотврати всякакво  движение на стоки към косовските сръбски общности“, предаде N1. Твърденията на Белград бяха опровергани от Бесим Хоти, който е полицейски шеф в Северно Косово.

„На север няма полицейски операции, нито пък полицията и митническият персонал са подсилени на пунктовете със Сърбия. Ситуацията е нормална“, каза Хоти пред АФП.

Сърбия е в отдавнашна опозиция срещу независимостта на съседно Косово, което Белград отказва да признае, като се има предвид, че територията, населена с албанско мнозинство, е на провинция-отцепник. Сърбия е най-големият търговски партньор на Косово в региона, като износът й възлиза на повече от 400 милиона евро годишно.

Ръководителят на външната политика на ЕС Федерика Могерини призова Косово „незабавно да отмени“ 100-процентото мито, което тя определи като „явно нарушение“ на регионален пакт за свободна търговия.

Вучич заяви, че митата ще доведат до фактическа забрана на търговията и че Сърбия няма да възобнови диалога си с Косово, докато не бъде отменена мярката.

Съседите са в преговори, ръководени от ЕС, за да нормализират отношенията си в продължение на няколко години, като действията „око за око“ забавят напредъка и периодично увеличават напрежението.

Косово се отдели от Сърбия след кървава партизанска война, в която през 1998-99 г. бяха убити повече от 13 000 души, предимно етнически албанци

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук