Народното събрание дигитализира 23 тома с архивни документи, които разкриват историята на Конституцията от 1971 г.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова стартира проект за дигитализация на 23 тома архивни документи, които илюстрират процеса на създаването и обсъждането на Конституцията на Народна република България от 1971 г. — единственият акт, приет след референдум. Тази информация бе публикувана на официалния сайт на парламента. Конституцията влезе в сила на 18 май 1971 г. по време на тържествено заседание на Петото народно събрание. Оригиналите на документите се съхраняват в библиотеката на Народното събрание и след дигитализацията им те са достъпни на сайта на парламента, се уточнява в съобщението.

Наталия Киселова отбеляза, че това представлява значима част от българската парламентарна история, която е вече на разположение на гражданите, интересуващи се от политическите събития в нашето минало.

Чрез усилията на парламентарната администрация се полагат основите за по-лесен достъп до библиотечния фонд на Народното събрание, основан през 1880 г., посочи председателят на парламента. Библиотеката е една от първите в страната, като идеята за нейното създаване се появява по време на заседание на Второто обикновено народно събрание, когато се обсъжда начинът за съхраняване на оригинала на Търновската конституция, допълни Киселова. Тя изрази мнение, че този дигитален архив е чудесен пример за това как съвременните технологии могат да помогнат при представянето на информация за исторически събития, които ще служат като наследство за бъдещите поколения, се добавя в публикацията.

Дигитализираните документи включват заседателни протоколи, проекти, мотиви към проектите, обяснителни бележки, становища, предложения на специалисти и много други материали, които могат да бъдат намерени на интернет страницата на парламента.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук