Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че алиансът се стреми да увеличи усилията си за укрепване на източния си фланг, като предупреди, че заплахата от Русия се е превърнала в „новата нормалност в Европа“.
В тази връзка Алиансът на НАТО обмисля разполагането на 4000 нови военнослужещи в четири бойни групи в Румъния, България и евентуално в Унгария и Словакия.
„Днес министрите решиха да разработят варианти за по-нататъшно укрепване на възпирането и отбраната на НАТО, включително да обмислят създаването на нови бойни групи на НАТО в Централна и Югоизточна Европа“, заяви Столтенберг след среща на министрите на отбраната на Алианса.
Министрите на отбраната на НАТО са решили да разположат нова бойна група на Алианса специално в Румъния.
„Министрите решиха да разгледат нови варианти, включително разполагането на нови бойни групи на изток и югоизток, по-специално в Румъния. Приветствам инициативата на Франция да оглави тази група“, каза той.
Съединените щати заявиха, че временно разполагат около 4700 допълнителни войници в Полша, членка на ЕС и НАТО, в отговор на струпването на руски войски около Украйна.
Алиансът на НАТО обмисля разполагането на нови бойни групи в Румъния и България на Черно море, а Унгария и Словакия също са обсъждани. Франция е предложила да ръководи новото разполагане в Румъния.
Дипломати твърдят, че НАТО също така разглежда възможността за подсилване на вече разположените в Прибалтика и Полша бойни групи – понастоящем с обща численост около 5000 военнослужещи – които бяха разположени през 2017 г. в отговор на завземането на Крим от Русия.
Запитан за конфигурацията, размера и сроковете на бъдещите бойни групи, той заяви: „Все още не е взето окончателно решение, но Румъния обяви, че е готова да бъде домакин на бойна група на НАТО, Франция обяви, че е готова да я ръководи, ние приветствахме това и сега ще изчакаме препоръките на нашите военни щабове“.
По-рано източници от НАТО съобщиха, че конфигурацията и размерът на бойната група на НАТО в Румъния ще съответстват приблизително на подобни групи, разположени в балтийските държави и Полша. Това са многонационални батальонни бойни групи с численост до 1000 военнослужещи, всяка от които е под командването на отделна страна от НАТО, която изпраща най-големия контингент в групата.
Русия увеличава, а не намалява войските си
В сряда НАТО обвини Русия, че е изпратила още войски в мащабното военно струпване около Украйна, въпреки че Москва заяви, че изтегля силите си и е отворена за дипломация.
Отделно от това високопоставен служител на западното разузнаване предупреди, че руските военни учения са в своя пиков етап и рискът от руска агресия срещу Украйна ще остане висок до края на февруари.
В началото на двудневните разговори между министрите на отбраната от НАТО генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг не изглеждаше убеден, че заплахата от руска инвазия в Украйна е намаляла, и изрази предпазливи надежди за дипломация.
„Не сме свидетели на изтегляне на руските сили. И разбира се, това противоречи на посланието на дипломатическите усилия“, каза Столтенберг. „Това, което виждаме, е, че те са увеличили броя на войските и още войски са на път. Така че засега няма деескалация.“
Москва иска да попречи на бившата съветска държава да се присъедини към военния съюз НАТО. НАТО отказва да признае това искане и в сряда министрите на отбраната се опитаха да покажат единен фронт.
Във вторник президентът на САЩ Джо Байдън предупреди, че повече от 150 000 руски войници все още са съсредоточени близо до границите на Украйна.
Руското министерство на отбраната публикува видео, което според него показва как танкове, бойни машини на пехотата и самоходни артилерийски части напускат Кримския полуостров, който Москва завзе от Украйна през 2014 г.
Високопоставен западен служител, говорещ при условие за анонимност, заяви, че разузнаването показва, че руските военни учения ще бъдат най-активни през останалата част на февруари.
„Намираме се в пиков период, в който ученията, които руснаците обявиха, са в активната си фаза“, каза служителят, като добави, че Русия вероятно ще изстреля балистични ракети на изток от Беларус като част от ученията си.
„На този етап няма надеждни признаци, че ще има някаква военна деескалация“, каза служителят.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини