Не сме отменили националния протест на полицията, той остава. Изговореното вчера от премиера и вътрешния министър след края на съвещанието засега се въздържам да коментирам.
Наблюдаваме развитието на ситуацията, след няколко дни ще имаме далеч по-сериозни теми за дебатиране, предупреждава Валентин Попов, водач на най-големия синдикат на МВР.
„Заплатите остават основен проблем, темата е от години, искаме категорично увеличение и то през 2017-а, както и последваща корекция през 2018-а. Догодина това трябва да стане с изменение на Закона за МВР и обвързване на най-ниските заплати в системата със социално измерим променлив фактор – било средна, било минимална заплата. Както беше преди повече от 10 години“.
На заседанието на Съвета за социално партньорство на 15 юни т.г. основна точка бяха заплатите, Съветът стигна до пълен консенсус, вкл. за увеличение веднага, тази година. Т.е. Съветът каза „да има!“, после нищо, припомня синдикалистът.
Искам да подчертая и друго – този съвет не е експертен, консултативен орган, както се опитват да го представят. Не е така. В закона за МВР има член 248, алинея 3, според който Съветът „осъществява социалния диалог, като разрешава въпроси“, свързани със заплащането и т. н. Решенията и консенсусите в този съвет не могат да са просто за сведение. Има закони и тези закони са за всички, обръща внимание Попов.
На националното съвещание на МВР вчера с участието на премиера, Бойко Борисов изиска от вътрешния министър Радев спешно решаване на проблемите, за да няма протести. Бе разпоредено веднага да бъдат дадени 10 млн. лв. за летни униформи и да бъдат премахнати лимитите за гориво за патрулките.
Както бе обявено предварително, полицейските протести стартират на 5 юни в центъра на София и ще продължат около датите 14 септември, 8 ноември и 22 декември, които са свързани със полицейски празници. След 5 януари 2018-а, когато България поема председателството на Съвета на ЕС, протестите щели да са ежедневни.