Берлинската стена
Снимка: БТА

Падането на Берлинската стена е емблематичен момент в европейската история, който отбелязва края на ерата на разделението на континента. Тя представляваше физическа и идеологическа бариера, разделяща Източен и Западен Берлин в продължение на 28 години – от 1961 г. до 1989 г. Издигната от правителството на Източна Германия, стената не даваше възможност на граждани от Източна Германия да преминат в Западна Германия. Падането ѝ през нощта на 9 ноември 1989 г. доведе до обединението на Източна и Западна Германия една година по-късно. В рамките на две години след това паднаха всички комунистически режими в Европа, което проправи пътя за присъединяване на държавите към Европейския съюз, сред които е и България.

Комунистическата власт в Източна Германия, поддържана от СССР, издига Берлинската стена от август 1961 г., за да спре потока от източногерманци към демократичния Запад.

Берлинската
Останки от Берлинската стена днес

Тежкa охрана има на ничията земя, известна като „ивица на смъртта“, по източната страна на Берлинската стена. Повече от 7000 източногермански войници с 302 стражеви кули и 20 бункера е имало по стената. През нощта са пускани силни лампи на всеки 30 метра, най-осветената част в Берлин. Също е имало алармени системи, окопи, бодлива тел, кучета и устройства за автоматична стрелба при опит за бягство. Около 140 души умират при опит да избягат между 1961 и 1989 г.

Берлинската стена бързо се превръща в символ – символ на Студената война. Тя съсипва цяло едно поколение германци, разделя хиляди семейства. През 1987 г. президентът на САЩ Роналд Рейгън поиска от Михаил Горбачов „да събори тази стена“. Две години по-късно тя пада. Източен и Западен Берлин са обединени.

Берлинската стена

За германците това е краят на един много дълъг следвоенен период. Семейства и приятели най-накрая се събират след 28 години на принудителна раздяла. Въпреки че събитията са изненада за всички, месеци преди това гражданите на ГДР демонстрират по улиците с искания за политическа и икономическа промяна.

Паметни остават и историческите думи на Хелмут Кол, казани тогава на голям митинг в Западен Берлин:

„Става въпрос за Германия – за единство, право и свобода. Да живее свободната германска татковина, да живее свободна и обединена Европа.”

Берлинската стена

Днес фрагменти от стената са поставени в различни части на света. Те са символ на значението на единството пред разделението.

„Фестивалът на свободата“, с който се отбелязва годишнината, се очаква да привлече хиляди хора на мястото, на което едно време Берлинската стена е разделяла Берлин. Там сега има огромна инсталация от 5000 постера, които са разположени там, където едно време е преминавала стената. Те са създадени от ученици, в църковни епархии, от асоциации и от граждански сдружения. Постерите съчетават аспирациите на германците отпреди 35 години с тези на от днес.

Берлинската стена
Останки от Берлинската стена днес

„Фестивалът на свободата“ ще включва и концертни прояви в зоните, в които едно време е минавала Берлинската стена. На различни сцени в концертите ще участват около 700 професионалисти и аматьори. Те ще изпълнят композиции от албума „Soundtrack of Freedom“, който включва изпълнения на рок бандата „Сили“, на Дейвид Бауи и на Мариус Мюлер-Вестернхаген. Текстовете на песните ще се прожектират на огромни екрани, така че хората събрали се около различните сцени, да могат също да пеят.

Честването на годишнината идва в момент на политическа криза в Германия, предвещаваща предсрочни парламентарни избори.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук