През годините на научната си кариера, стигайки до петдесетата си годишнина, съм достигнал до идеята, че като нация не извлечем никаква полза, ако разглеждаме историята единствено като „наука за миналото“. Тя не бива да е просто занимание преди сън, каза проф. д.и.н. Трендафил Митев. Това изказване бе направено на творческата вечер „Предизвикателствата на историята и съдбата на историка“, проведена в Централния военен клуб в София по повод 75-ата годишнина на проф. Митев.
Съвременната ни нация би извлякла много повече полза от историята, ако я възприемаме като наука, която да ни подготви за бъдещето. Трябва да можем да анализираме как сме се справяли с основните проблеми в миналото и кои события имат значение и стойност. След освобождението, България е имала именно такива възможни лидери – Захари Стоянов, Стефан Стамболов, Любен Каравелов, Константин Стоилов, Григор Начович. Те са обединявали нацията ни, защитавали са я както на бойното поле, така и чрез дипломация, и в крайна сметка удвоили размера на страната ни, добави проф. Митев.
Президентът Румен Радев изпрати своите поздравления по случай 75-та годишнина на проф. Трендафил Митев.
„Вие осъзнавате важността на историческото познание за утвърдяване на българския национален дух, както и за разобличаване на разпространените исторически митове и фалшификации. С голяма отговорност сте се посветили на изследването на ключови моменти като следосвобожденска България, военната ни история и борбите на българите в Македония за национално освобождение“, се посочва в поздравителното писмо на президента към проф. Митев. „Вашите множество монографии и статии по тези теми представляват високопатриотичен принос на истински родолюбец, с който можете да се гордеете в края на този важен период от живота си“, се подчертава в посланието.
Заместник-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов поздрави проф. Митев от името на министъра и целия екип на министерството.
За всички нас, които се занимаваме с българската история, вие сте изключителен пример, вие сте високо ценен и обичан, тъй като в продължение на годините сте издигнали знанието и историческото познание на невиждани висоти, заяви заместник-министърът.
Вашите изследвания задават стандарти за всички ваши колеги, които разискват важни теми около третото българско царство, българския офицерски корпус и вашата безценна работа за Македонския научен институт, който наред с Тракийския научен институт фактически защитава българските национални интереси, допълни той.
Модератор на творческата вечер, военният историк доц. Станчо Станчев, направи кратка биографична справка за проф. д.и.н. Трендафил Митев.
Проф. Трендафил Митев е роден на 15 март 1950 г. в София. През 1968 г. завършва средното си образование и е приет да учи „История“ в във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, посочи доц. Станчев.
През 1972 г. завършва университета с отличен успех. През март 1973 г. постъпва в редовете на БНА и служи в Школата за запасни офицери „Христо Ботев“ в Плевен. След успешно завършване на курса за обучение и демонстриране на отлични качества и воински добродетели, командването на школата назначава ст. школник Трендафил Митев за преподавател по „Българска военна история“ на новите школници.
През декември 1974 г. Трендафил Митев печели конкурс и започва работа като асистент в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, където разработва докторската си дисертация, свързана с участието на армията в политическия живот на България по време на военния преврат на 9 август 1886 г. През 80-те години подготвя и хабилитацията си за доцент.
През 1983 г. Военно издателство в София публикува неговите монографии – „Генерал Георги Вазов“ и през 1985 г. „Генерал Никола Иванов“. С тези произведения стартира нова научна поредица в България – „Пълководци“.
В началото на 1992 г. доц. Трендафил Митев печели конкурс за главен редактор на списание „Военноисторически сборник“ – научната трибуна на Института за военна история. Той работи на тази позиция до края на 90-те години на миналия век.
През 1995 г. Специализираният научен съвет по история при БАН му присъжда научната степен „Доктор на историческите науки“, а през 2004 г. и званието „професор“, добави доц. Станчев.
През май 1990 г. проф. Митев участва в основаването на новия Македонски научен институт в София, където работи като заместник председател на института за три мандата, а от 2008 до 2014 г. е избран и за председател на МНИ и главен редактор на списание „Македонски преглед“, разказа доц. Станчев.
От 2019 г. проф. Трендафил Митев е пенсионер, но продължава активно да преподава във „Висшето училище по сигурност и икономика“ в Пловдив, в „Дружеството на бежанците от територията на Р. С. Македония“ и в новия „Институт за военно-исторически и стратегически изследвания“ при „Военноисторическата комисия“ на България, допълни доц. Станчев.