Недостигът на работна ръка в Япония е на най-високото ниво от ковид пандемията

Текущият недостиг на работна сила в японските частни компании достига най-високото си ниво от началото на пандемията КОВИД-19, като над 50% от фирмите се оплакват от недостатъчно наемане на работници. Тази информация беше предоставена от Киодо, позовавайки се на проучване проведено от „Тейкоку дейтабанк“ (Teikoku Databank Ltd).

От около 11 000 участващи компании в проучването, проведено през януари, 53,4% изразиха нужда от повече работници на пълен работен ден. Това е най-високият процент, регистриран от април 2020 г. насам и е близо до историческия максимум от 53,9%, достигнат през ноември 2018 г.

На най-голямо търсене на работници на пълен работен ден се радва ИТ секторът, следван от строителството.

Проучването също така установи, че 30,6% от компаниите изпитват недостиг на работна сила на непълен работен ден, а агенциите за подбор на персонал отчитат най-висок дефицит на нещатни работници, изпреварвайки ресторантьорската индустрия.

Резултатите от проучването идват в контекста на наблюденията на икономисти относно евентуалното продължение на ръста в заплатите, който беше забелязан през изминалата година. Главните японски компании скоро ще трябва да определят как да отговорят на исканията за повишение на заплатите, направени от синдикатите.

Според изследователския институт, около 68,1% от фирмите, засегнати от недостиг на работна ръка, планират да увеличат заплатите на работниците на пълен работен ден през фискалната 2025 г., която започва през април, с цел да привлекат и задържат необходимите кадри.

В същото време икономисти изразяват опасения, че малките и средни предприятия ще имат затруднения да се справят с конкуренцията на по-големите компании, които имат ресурсите да предлагат по-високи заплати.

„Трябва да бъдем внимателни, за да избегнем риска от фалити на повече компании поради недостиг на работна сила“, предупреждават специалистите, напомняйки, че през 2024 г. фалитите са достигнали рекордни нива.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук