парламент

Бюджетът на ДОО за 2022 г. бе приет на първо четене от НС. „За“ него гласуваха 129 народни представители, „против“ – 92 и „въздържали се“ – 0, с което той бе приет. Срещу проекта очаквано гласуваха ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. 

Несъгласие в коалицията

По време на обсъждането на бюджета се оказа, че не всички партии в управляващата коалиция са напълно съгласни с предложенията в него. Ивайло Мирчев и Мартин Димитров от „Демократична България“ заявиха, че ще внесат предложение между първо и второ четене на бюджета за запазване на максималния осигурителен доход на 3000 лева до юли. Вдигането на осигуровките от 1 април е идея, която многократно е подкрепяна от „Продължаваме промяната“. Идеята на двамата депутати от ДБ беше подкрепена и от Любомир Каримански от ИТН. Тя е прагът да остане на сегашните нива до 1 юли, когато се очаква да има изработен и гласуван автоматичен механизъм за определянето му.

Какви промени идват с бюджета?

В бюджета на ДОО са предвидени увеличаване на някои доходи от 1 април. Сред тях са максималният осигурителен доход за всички осигурени лица за целия период от 3 000 лв. на 3 400 лв., минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители за целия период от 420 лв. на 710 лв., минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица за целия период от 650 лв. на 710 лв., минималните осигурителни доходи по основните икономически дейности и квалификационни групи професии на нивото на минималната работна заплата за 2022 г. – 710 лв., като се извършва корекция само по отношение на позициите, които са под определения размер.

Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., се осъвременяват от 1 юли 2022 г. с решение на Надзорния съвет на НОИ с процент, определен по Кодекса за социално осигуряване. При текущите параметри на макроикономическата прогноза, заложеният при разработване на проекта на бюджет на ДОО за 2022 г. процент по кодекса е 6,1 на сто. Процентът е изчислен при допускане за ръст с 9,3 на сто на средния осигурителен доход и средногодишна инфлация по хармонизирания индекс на потребителските цени от 2,9 на сто за 2021 г. За периода от 1 януари до 30 юни 2022 г., минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст е 370 лв., при 300 лв. за периода от 1 януари до 24 декември 2021 г. и 370 лв. за периода от 25 до 31 декември 2021 г. От 1 юли 2022 г. размерът ѝ се увеличава с 6,1 на сто , достигайки до 392,57 лв. за периода от 1 юли до 31 декември 2022 г.

Дебатът за бюджета

Председателят на социалната комисия и депутат от „Продължаваме промяната“ Искрен Арабаджиев каза, че много определения са се изказали за проекта на бюджета на ДОО за 2022 г.

„Истината е, че в основата му ние залагаме една социална справедливост за всички граждани в България. Бюджетът е разумен, базиран на икономически растеж и повишена събираемост“, каза още Арабаджиев.

Той обяви, че конструктивната опозиция активно си играе със страховете на пенсионерите, че ще ги залее студен душ или че инфлацията вече е изяла увеличенията. По думите му всъщност пенсионерите търпеливо и кротко са понасяли студения душ в предишното управление.

Севим Али от ДПС отчете, че управляващите си мислят, че светът започва от тях. „Вие нарекохте бюджета на ДОО разумен бюджет и че опозицията си играе със страховете на пенсионерите“, каза Али и припомни, че всъщност управляващите са обещали, че доходът, който получават за месеците октомври, ноември и декември и след като отпадне добавката от 120 лв., няма да бъде по-нисък от размера, който получаваха последните три месеца. „Оказа се, че излъгахте“, каза още Али.

Елисавета Белобрадова от „Демократична България“ заяви, че групата им ще подкрепи проекта на бюджет на ДОО. Тя обяви, че си дават ясна сметта, че добавката от 60 лв. е временна мярка, но целта е тя да бъде инкорпорирана.

Красимир Вълчев от ГЕРБ отбеляза, че разумното изключение е сектор „Информационни технологии“ във връзка с максималния осигурителен доход. Не само защото този сектор в последните години е с най-висок ръст на добавената стойност, а защото сме на прага на още по-задълбочени, всепроникващи дигитални трансформации, които ще чертаят границите между развитите и развиващите се страни. Там, където има повече хора, които могат да кодират, по-голям IT сектор, е много по-вероятно тази страна да бъде развита“, каза още Вълчев.

По думите му трябва да се направи изключение за този сектор. „За съжаление, на Комисия по бюджет и финанси не само, че не чух, а не усетих и наченки на подобно стратегическо мислене.“, каза още депутатът от ГЕРБ.

Стана ясно, че ГЕРБ – СДС ще предложи отпадане на тавана на пенсиите.

Той отбеляза, че и параметрите на максимален и минимален праг на осигуряване се очаква да се повишат, а първият се движи с бързината на промяната, касаеща минималната работна заплата. Според него не е моментът за вдигане на максималния осигурителен доход. „Все още вярвам, че можем между първо и второ четене да дебатираме този проблем. Мисля, че като цяло е необходимо да се вдигне. Друг е въпросът как да разберем кой е най-точният момент“, заяви още депутатът от ИТН.

От БСП обявиха, че също ще подкрепят законопроекта. „Ние от коалиция „БСП за България“ ще подкрепим този законопроект, защото в същността си той е израз на смислена и целенасочена лява политика, целяща да смекчи удара от развиващата се световна икономическа криза, а и защото за степента на развитие на едно общество, се съди по това как то може да се грижи за най-уязвимите. Подкрепяйки законопроекта може да направим първата крачка към нормалността във всеки един български дом“, заяви още Вяра Емилова.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук