Карта на китайските незаконни "офиси"
Карта на китайските незаконни "офиси". Кадър: Safeguard Defenders

Нидерландското външно министерство обяви на 26 октомври, че води разследване във връзка с информации, съгласно които Китай незаконно е отворил свои полицейски участъци на нидерландска територия, за да държи под око дисиденти.

Според нидерландски медии служителите в двата китайски „офиса“, единият от които се намира в Амстердам, а другият – в Ротердам, са давали вид, че оказват дипломатическо съдействие на китайски граждани. Нидерландските власти обаче не са били информирани за откриването на тези офиси.

„Полицейските офиси“ всъщност са имали за задача да запушват устата на китайски опозиционери, заявиха нидерландската телевизия RTL и сайтът за разследваща журналистика Follow the Money, които се позовават на китайски дисидент, който живее в Нидерландия. Вижте повече.

Няколко дни след като Нидерландия съобщи за разследването си за китайските офиси и дейността им, и Германия информира, че работи по сходен казус.

Властите в Германия съобщиха на 28 октомври, че разследват дали Китай поддържа незаконен екстериториален полицейски участък във Франкфурт.

Говорител на Министерството на вътрешните работи в германската провинция Хесен заяви, че полицията и службите за вътрешна сигурност проверяват доклад на испанската активистка група Safeguard Defenders, според който Китай е създал недекларирани полицейски офиси в 54 държави, включително Германия.

Нидерландските власти също съобщиха, че работят, позовавайки се на доклада на неправителствената организация Safeguard Defenders.

Какво се казва в доклада на Safeguard Defenders?

Въпросният доклад на Safeguard Defenders всъщност е разследване и е публично. ДЕБАТИ.БГ проверихме какво пише в него.

Организацията прави няколко големи заключения на база събраната информация:

Първо, между април 2021 г. и юли 2022 г. китайската полиция е „убедила“ 230 000 издирвани бегълци да се върнат „доброволно“ в Китай (като признава, че не всички от тях са извършили престъпления).

Второ, създадени са девет забранени държави, в които китайските граждани вече нямат право да живеят, освен ако нямат „основателна причина“. Тези държави са Турция, Обединените арабски емирства, Мианмар, Тайланд, Малайзия, Лаос, Камбоджа, Филипини и Индонезия.

Трето, създадени са нови инструменти за операции по „убеждаване“, включително лишаване на децата на мишените на Китай от правото на образование и други ограничения за членовете на семействата, наказване на лица, които не са заподозрени в каквито и да било нарушения, (подобно на севернокорейската практика). Правителствени документи пък показват, че според китайските власти роднините в Китай, които не помагат на полицията да „убеди“ мишените, трябва да бъдат разследвани и наказвани.

Четвърто, създадени са ръководени от полицията „центрове за полицейски услуги в чужбина“ на пет континента в 54 държави, някои от които са замесени в сътрудничество с китайската полиция при провеждането на полицейски операции на чужда територия.

Пето, с нов закон, приет на 2 септември и влязъл в сила на 1 декември 2021 г., се установява пълна екстериториалност над китайци и чужденци в световен мащаб за определени престъпления (измами, телекомуникационни измами, онлайн измами и др.).

Къде са разположени „полицейските офиси“?

Според Safeguard Defenders незаконните китайски полицейски офиси са разпръснати из целия свят в общо 54 държави. В някои държави има повече от един „офис“, като това понякога важи и за някои градове. В Торонто, Канада например има три незаконни китайски офиса. По три офиса според информацията на Safeguard Defenders има още в Барселона и Мадрид, Испания, както и в Париж, Франция.

Офисите в Лондон, Великобритания пък са два. По два офиса има още в Прага, Чехия, в Будапеща, Унгария и във Валенсия, Испания. Като цяло офисите в Испания са най-много от всички по цялото земно кълбо – общо девет: освен изброените дотук в Мадрид, Валенсия и Барселона, офис има и в Сантяго де Компостела.

В България офиси няма, но пък подобно полицейско звено китайските власти са разкрили в столицата на съдебна Сърбия – Белград, както и в столицата на още една наша съседна държава – Гърция, в Атина.

Из Европа има офиси още в Италия – във Флоренция, Прато, Милано и Рим; в Португалия – в Мадейра, Лисабон и Порто; в столицата на Австрия – Виена; в столица на Ирландия – Дъблин; във Великобритания – както вече казахме два в Лондон, но и един в Глазгоу; в Нидерландия – в Ротердам и Амстердам; във Франкфурт в Германия; в столицата на Швеция – Стокхолм; в столицата на Словакия – Братислава, както и в Одеса, Украйна.

В Африка офисите са три – в Бенин Сити, Нигерия; в Дар ес Салаам, Танзания; в столицата на Лесото – Масеру.

На територията на САЩ има само един офис – в Ню Йорк. Както казахме, в Торонто, Канада те са цели три. Два офиса има в Бразилия – в Сао Пауло и Рио де Жанейро. Два са и офисите в Еквадор – в столицата Кито и Гуаякил. В Аржентина офис има в Буенос Айрес, а в Чили – във Виня дел Мар.

Офиси на територията на Русия няма, но пък такива има в Сирдарио (Узбекистан), в столицата на Монголия Улаанбаатар, в столицата на Бруней – Сери Бегаван, в столицата на Япония – Токио, както и в столицата на Камбоджа – Пном Пен.

Safeguard Defenders настояват държавите, които се ръководят от стандартите, установени от универсалните права на човека и принципите на правовата държава, спешно да разследват практиките на китайските власти, за да идентифицират (местните) действащи лица, да намалят рисковете и да защитят ефективно нарастващия брой лица, които са обект на посегателство.

Още актуални анализи – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук