Каталуния

Независимостта на Каталуния се отлага засега. Това стана ясно след речта на лидера на областта Карлес Пучдемон. Макар че той подписа декларация за провъзгласяването на независимостта на областта от Испания, но отложи влизането й в сила и призова за диалог с Мадрид.

Карлес Пучдемон

„Учредяваме Каталунската република като независима, суверенна, правова, демократична и социална държава“, се казва в декларацията.

Документът трябва да бъде гласуван от местния парламент, ако преговорите между Барселона и Мадрид претърпят неуспех.

В реч пред регионалния парламент Пучдемон се обяви за диалог с испанското правителство за решаване на разногласията за бъдещето на Каталуния.

Той посочи, че милиони каталунци вярват в необходимостта от собствена държава и че той желае да последва решението, взето на референдума за независимост от 1 октомври.

Същевременно Пучдемон поиска от парламента да отложи декларацията за независимост, за да води разговори с Мадрид.

Карлес Пучдемон

Каталунският лидер потвърди позицията си, че настоящите отношения не могат да продължат, и че желае ново споразумение с международно посредничество:

„Правителството и аз предлагаме парламентът да отложи обявяването на независимост, за да може през следващите седмици да започне разговори, без които е невъзможно да бъде постигнато съгласувано решение. Силно вярваме, че този момент изисква не само намаляване на напрежението, но преди всичко постигането на цялостен компромис, за да бъдат удовлетворени желанията на каталунския народ, заявени на (референдума) от 1 октомври”, посочи Пучдемон.

Правителството на Испания определи като „неприемлива“ декларацията, в която Карлес Пучдемон обяви, че ще последва волята, заявена от избирателите на референдума за независимост.

Каталуния

43% от каталунците гласуваха на референдума за независимостта на Каталуния  на 1октомври, като мнозинството  от тях (90%) подкрепиха отделянето на областта.

Още преди вота, властите в испанската област заявиха, че ще обявят независимост до 48 часа след референдума, в последствие промениха мнението си и решиха, че ще обявят отделянето от Испания до 48 часа след излизането на резултатите.

Всичко това показва, че Карлес Пучдемон се уплаши. Под натиска на международната общност, от една страна, а от друга – под натиска на бизнеса (няколко от най-големите фирми и банки заплашиха, че ще се изтеглят от Каталуния, ако тя се отдели от Испания), Пучдемон направи крачка назад.

Докато каталунският лидер говореше пред парламента, отвън се провеждаха два митинга – „за” независимостта на Каталуния и „за”  целостта на Испания.

Видимо сепаратистите бяха разочаровани от думите на Пучдемон и отказът му да обяви независимостта на испанската област.

Каталуния

От всичко това можем да направим извода, че преговорите между Барселона и Мадрид ще са дълги и мъчителни, в които вълната за независимостта ще бъде постепенно укротена.

Вероятно ще последват нови избори, на които сепаратистката партия на Пучдемон няма да играе толкова важна роля, защото както испанската десница, така и испанската левица  се изказаха крайно срещу сепаратиста. При едни извънредни избори вероятно партийният егоизъм ще бъде загърбен, за да може влиянието на Пучдемон да бъде отслабено.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук