Промишленото производство в Нидерландия през 2023 г. е било почти 20 пъти по-голямо, отколкото преди 100 години

Знаменитите вятърни мелници в Киндердайк, които представляват национален символ на Нидерландия, няма да бъдат поставени в конкуренция с новите вятърни турбини. Това потвърди ДПА, цитирайки говорител на властите в провинция Южна Холандия.

С цел да се предотврати негативно влияние върху вятърните мелници в Киндердайк, които са част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО, и заради наличието на местни и мигриращи птици, няма да се продължава планирането на строежа на големи вятърни турбини, които биха достигнали височина над 200 метра.

Избрани са алтернативни места за инсталация на вятърни турбини в различни части на провинция Южна Холандия – в общините Горинхем и Моленланден.

Вятърните турбини са важни за Нидерландия, за да може страната да изпълни ангажиментите си в борбата с климатичните промени, според информация от ДПА.

Преди няколко години двете общини на Нидерландия, разположени на юг от Ротердам, се съгласиха да сътрудничат в търсенето на подходящи места за инсталиране на ветрогенератори като алтернатива на изкопаемите горива.

Обаче, плановете за поставяне на значителни вятърни турбини на разстояние между 6 и 12 километра от историческите вятърни мелници в Киндердайк предизвикаха недоволство в района. Мелниците, които са част от списъка на ЮНЕСКО от 1997 година, са изградени през 1740 година.

Петер-Ян ван Стеенберген, ръководител на Фондацията за световно наследство „Киндердайк“, изрази опасения, че статутът на това място може да бъде застрашен и че туристите ще бъдат отблъснати, ако модерни вятърни генератори загрозят един от най-фотографираните обекти в Нидерландия.

Докато съвременните вятърни турбини служат за производство на електрическа енергия, 19-те вятърни мелници в Киндердайк са изградени, за да защитят от наводнения териториите, разположени под морското равнище. Те са символ на усилията на Нидерландия да се справи с наводненията, тъй като почти една трета от страната е на или под морското равнище.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук