Бългaрия e нa дънoтo нa клacaциятa пo тecтвaнe нa хoрa зa кoрoнaвируc. Тoвa кaзa зaм.-прeдceдaтeлят нa НC д-р Нигяр Джaфeр (ДПC) пo врeмe нa изcлушвaнeтo нa прeмиeрa Бoйкo Бoриcoв в Нaрoднoтo cъбрaниe зa мeркитe, кoитo влacттa взeмa cрeщу рaзпрocтрaнeниeтo нa cмъртoнocнaтa зaрaзa.

„Време е вече да размислим и да разберем, че средствата, вложени в здравеопазване, не са разход, а са инвестиция. На второ място, време е да разберем, че овладяването на подобна криза няма да се случи с еднократен акт на карантина, а ще бъде продължителен процес. И в този смисъл, стройна система от тестване може да ни насочи към най-необходимите противоепидемични мерки”, каза Джафер.

И добави:

„Аксиома е, че повече тестване означава повече диагностицирани. Аксиома е, че парите, вложени в тестове, колкото и да са те в момента, ще са многократно по-малко, отколкото ще бъдат пораженията върху икономиката, върху доходите на хората и ще се отразят на безработицата”.

Джафер цитира факти от предходната седмица за проведените тестове в различните европейски страни:

„България се оказва, че не е на последно място по брой тествани на 1 милиона население и на практика – на последно място по абсолютен брой извършени тестове. Знам, не само аз, но и моите колеги лекари, за споровете, на които и Вие бяхте свидетел. Твърдим обаче, че тестовете са високоефективен епидемиологичен подход и само съчетаването им правилно, синхронизирано във времето, ще даде изводите, такива, каквито трябва да бъдат направени. Германия е тествала 25 000 души на 1 милион население, Австрия – 22 000 на 1 милион, Унгария – 5000 на 1 милион, Турция – 9 000 на 1 милион, Гърция – 5 500 на 1 милион, Румъния – 5 500 на 1 милион. България е на дъното на тази класация с 3 600 теста на 1 милион население”.

Тя попита готова ли е държавата да обезпечи финансово провеждането на тестове за българските граждани.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук