Никола Минчев
Никола Минчев

В предложения меморандум няма нищо толкова скандално. Дискусията, започната от Делян Пеевски, загуби всякакво благоприличие и не води до добър резултат. Ние целим да има успешно управление на страната, което ще се случи през много по-балансиран разговор. Това заяви зам-.председателят на Народното събрание Никола Минчев пред Би Ти Ви.

Трябва да се съсредоточим върху съдържанието на меморандума, а именно – ДПС не е споменато в документа, явно това ги ядосва. Изрично е записано, че не следва да се използват плаващи мнозинства, за да се прокарват интереси, различни от тези, около които се обединяват двете парламентарни групи. Десислава Атанасова каза, че ДПС ще има 1/3 от регулаторите, което на практика е делкане. Сега обаче говорим за механизъм, по който да се попълват регулаторите. Когато меморандумът урежда тези принципи, тогава идва бурната реакция. Тази разлика ми прави впечатление“, коментира той.

Той подчерта още, че управлението се подкрепя от ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС. Този формат може да попълни всички регулатори, освен ВСС, ВПС, ИВСС и Антикорупционната комисия, за които са нужни гласовете и на ДПС.

„Логиката на едно управление е то да намери подкрепа в рамките на 121 народни представители. Винаги правителствата са избирани с такова мнозинство, което не пречи отделно да се попълват регулаторите, за които се изисква квалифицирано мнозинство. Меморандумът е изготвен от ПП-ДБ. Не е важно кой точно го е подписал, зад този документ застава цялото обединение. Спорът кой го е написал е безсмислен. Това е нашето предложение за разговори. Надявам се да се срещнем за разговори, защото никой не иска избори. Страната няма интерес от избори в този момент“, категоричен е Минчев.

Минчев, който е председател на временната комисия в парламента, създадена да разследва фактите около групата на Нотариуса, заяви по темата: „Макар и да има припокриване на информацията, важно ни е да чуем в рамките на едно изслушване във временната комисия конкретни насоки. Всички изслушани лица до момента ни дадоха конкретни насоки къде можем да задълбаем. Виждам, че у нашите гости, които изслушваме в комисията, има притеснение да казват публично имена, без да посочат категорично доказателство. Комисията трябва да осветява различни детайли и аспекти на казуса, защото това прави трудно замитането му от органите, които иначе са компетентни да разследват случая.“

По думите му в случая се налага разследващите да се саморазследват, затова е необходим страничният поглед. През собствено изясняване на детайли да не се оставя друг вариант, освен институциите да си свършат работата.

„Всичко, свързано с казуса Мартин Божанов – Нотариуса, какво се вижда и свързаното с Пепи Еврото, ни интересува. Има публично изнесени данни, че Любена Павлова, бившата съпруга на Петьо Петров, е имала пълномощно от Нотариуса да сключи сделка сама със себе си – това показва много сериозна свързаност между тях, съответно и между групите, които нотариуса и Пепи Еврото са оглавявали“, подчерта Минчев.

Той обясни, че комисията ще разследва толкова голям период от време, колкото данните позволят.

„Ще разпитаме и главния прокурор Борислав Сарафов. Въпросите в комисията са генерално в две насоки – какво се прави в момента и какво се е правило досега – и ако е нищо, то тогава защо. Имената, които до момента излязоха в рамките на изслушванията, не са толкова много. Около Нотариуса винаги се появява името на Велимир Атанасов. Калин Чанков бе споменат, Емил Писков също“, каза още Никола Минчев.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук