Война в Украйна, Киев

Преди една година войната в Украйна започна изненадващо и почти като шега. Повечето международни анализатори очакваха малка Украйна да изгуби бързо от Велика Русия и тя да продължи седмица или най-много месец. Дори и руският президент Владимир Путин разсъждаваше по същия начин и не очакваше, така наречената от него „военна операция“ да се проточи в продължение на една година, и то при толкова неуспехи за Русия.

Сега, 365 дни след началото на първия голям военен конфликт в Европа след Втората Световна война, всички първоначални прогнози се оказаха погрешни. Вместо съпротивата на украинците да се разпадне за дни, армията им се изправи срещу много по-голяма сила, отменяйки първоначалните успехи на руснаците в Харков и Херсон, и удържейки линията в оспорвания регион Донбас. В този процес украинците нанесоха зашеметяващи загуби на противника си и разкриха остарялата тактика, застоялото лидерство и крехкия морал на руската армия, която се оказа по-впечатляваща на военните паради, отколкото на бойното поле.

Руско-украинската война не подлежи на анализ на база съвременните очаквания за политика. Тя е нещо ново и различно, което не се е случвало в Европа през последните 80 години. Сам по себе си конфликтът има своя логика, кореняща се в изкуственото създаване на СССР и изкуственото му разпадане, което оставя нерешени проблеми сред всичките бивши съветски републики.

Истината е, че Европа има два варианта за реакция:

  • Първият вариант е да се прави, че не вижда какво се случва, по същия начин, както съзнателно не забелязваше настъплението на Хитлер и Сталин в Полша. Европа реагира чак, когато нахлуха в Париж.
  • Вторият вариант е да покаже, че си е взела поука от миналото и активно да продължи да подпомага Украйна, защото е съвсем ясно, че ако падне Украйна, следващите нарочени за „освобождение“, може да бъдат поляците, молдовците (или дори ние българите).

Този път изглежда, че Западът разгада тази игра навреме и макар не с огромни средства активно подпомага Украйна. Чрез финансиране и изпращаните оръжия всъщност се увеличава надеждата за постигне на дипломатическо решение на кризата.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук