Лидерът на БСП Корнелия Нинова одобри проведените срещи между президента Радев, премиера Борисов и руския държавен глава Путин. По думите й чрез тези посещения са се размразили отношенията между България и Русия, но е можело да се направи и повече.
Борисов се прибра предсрочно от Русия. Първоначално бе обявено, че със съгласието на Анкара България може да бъде включена в „Турски поток“, но впоследствие говорителят на руския президент Дмитрий Песков уточни, че темата е обсъждана, но договорености няма.
„От посещението на Борисов и министрите очаквахме много повече конкретика. За съжаление, както разбираме, не е имало срещи между българските министри и руските им колеги по конкретни теми и конкретни споразумения. Нищо конкретно не е договорено. Г-н Борисов се опита да проправи собствените си грешки от спирането на проектите, но не успя. Извинява се и търси прошка от Путин, но за нас е по-важно да се извини на българския народ за пропуснатите ползи“, смята Корнелия Нинова.
Тя изрази надежда започнатият диалог между България и Русия да продължи на всички политически, дипломатически и икономически равнища, защото е в интерес на България.
„Мисля, че Борисов отиде, за да осигури газ за хъба „Балкан“, но нищо подобно не е получено. Замразяването на „Южен поток“ и „Белене“ очевидно ще ни струва много“, допълни лидерът на БСП.
Тя още веднъж препотвърди подкрепата на партията за изграждането на АЕЦ „Белене“ и призова да бъдат предприети конкретни стъпки в тази посока. Нинова подчерта, че руската страна е готова да се включи, но едва след като България се изясни какво иска.
„Нашето правителство явно още не е изяснило. Очакваме да внесат поне отпадането на мораториума, за да направим една първа стъпка“, коментира лидерът на БСП.
От ДПС бяха още по-резервирани в коментарите си и решиха да изчакат разяснения. По думите на председателя на партията Мустафа Карадайъ било добре Борисов да запознае народното събрание с резултатите от визитата в Москва.
„Имаме откъслечна информация от медиите. Няма да правим предположения, за да няма спекулации“, смята Карадайъ.
Според него именно фактът, че страната ни е парламентарна република, предполага, че изпълнителната власт трябва да представя пред Народното събрание резултатите от такива срещи.