БСП намери изход от ситуацията да не подкрепи ГЕРБ, но в същото време да се проверят приватизационните сделки на прехода през нарочни поправки в Конституцията. Целта е Корнелия Нинова да не бъде обвинена, че се е скрила от ревизията заради личното си участие в приватизацията на „Техноимпекс”.
Така лидерът на БСП Корнелия Нинова ще подпише предложението на ГЕРБ за промени в конституцията, в които да отпадне давността за престъпления при приватизацията, но БСП ще гласува против в пленарната зала. Това стана ясно след пленум на партията, който се проведе при закрити врата днес.
Нинова сама поискала да подпише промените на ГЕРБ заедно с останалите вносители от всички парламентарни групи. Пленумът я подкрепи с 58 гласа „за”, 29 „против” и 12 въздържали се, пише в. „24 часа“.
„Не се страхувам от бъдещи действия срещу мен. Притежавах акции преди да стана член на БСП, но продадох всичко, когато се захванах с политика, защото намирам двете занимания – бизнес и политика, за несъвместими”, обяснила Нинова.
Червеният пленум обаче с 89 гласа „за” категорично се произнесъл, че БСП няма да подкрепи промените на ГЕРБ в пленарна зала. Решено бе, изпълнителното бюро и парламентарната група да проведат разговори за приватизацията, концесиите и обществените поръчки и да искат изслушване на главния прокурор. След това БСП ще предложи други законодателни промени, които според социалистите ще са по-адекватни – няма да са противоправни и ще свършат работа за въздаване на справедливост и възмездие.
Червените ще искат включване в подобни промени на всички аспекти на прехода, както и всеки от депутатите да подава декларация, че не е бил член на групировка. Още в началото на дебатите Янаки Стоилов представил становищата на правния съвет на БСП, с което обяснил, че не трябва да се променят промените на ГЕРБ, защото противоречат на правото и единствената им цел е да се подведе обществото. Правото не може да е политическа изтривалка, заявил Стоилов и допълнил, че партията ще иска и становище от Конституционния съд за идеята на управляващите. Дори и да се промени конституцията и да има дела за престъпления при приватизацията, те ще бъдат отхврълени в Страсбург, смята червеният юрист. Той разкритикува управлуващите, че не казват нищо какви ще са икономическите резултати от тези дела, както и че предлагат на обществото единствено разрушаване на съдебната система без идея за възстановяване на икономиката.
Атанас Костадинов обаче поискал БСП да подкрепи проекта на ГЕРБ, за да покаже, че иска да се види истината за привотизацията.
Преди началото на пленума и Стефан Данаилов обяви, че Нинова знаково трябва да се обяви за промените и заяви, че той също би гласувал за тях.
По време на дискусията Михаил Миков обявил, че не е необходимо да се променя конституцията за да има преразглеждане на приватизацията. Давност в света няма само за престъпления срещу мира и човечеството, заявил червеният юрист. Той попитал как от правна гледна точка подкупът за приватизация ще е без давност а подкупът за обществена поръчка – с давност. Освен това реално е невъзможно да се докаже престъпна дейност след години по обективни причини коментирал бившият шеф на парламента. И обявил предложенията на ГЕРБ за чиста демагогия. Членът на националния съвет Георги Тодоров пък предложил БСП да внесе текст за премахване давността на всички корупционни престъпления.