Отборът на Барселона записа втора победа в група D на Шампионската лига и излезе еднолично начело. Футболистите на Ернесто Валверде надвиха с 1:0 Спортинг Лисабон в напечен дуел в Португалия. Автогол на Себастиан Коатес в 49-ата минута донесе трите точки в актива на лос кулес.

Любопитното е, че в предния си мач, само преди четири дни срещу Жирона, цели два автогола помогнаха на Барса за успеха. Статистиката обаче показва, че за първи път Барселона печели с помощта единствено на автогол в двубой от Шампионската лига.

Спортинг Лисабон Барселона

Ернесто Валверде избра Сержи Роберто за трети нападател до Лионел Меси и Луис Суарес. Семедо се завърна в стартовия състав в дясната част на отбраната. Аржентинският маестро на каталунците търсеше своя гол номер 100 в Шампионската лига, но не успя да стигне до него.

Срещата на “Жозе Алваладе” започна в спокойно темпо. Лос блаугранас, облечени в резервните си екипи, наложиха териториален превес. В деветата минута Суарес получи от фаул на втората греда, но ъгълът беше прекалено малък и уругваецът дори се удари в гредата. Домакините също дръзваха да атакуват и да пресират високо. В 17-ата Кристиано Пичини тръгна с голяма крачка отдясно и шутира мощно над гредата на Марк-Андре тер Стеген.

Минута по-късно Жорди Алба получи добра топка, но се оказа в засада. В 19-ата Лео Меси се добра до шанс за шут от дъгата, но стреля доста лекичко и вратарят Руи Патрисио нямаше проблеми. В 28-ата Ла Пулга нанесе и удар с глава, който също не затрудни особено вратаря. При ответната атака Самюел Юмтити изчисти с глава при опасно центриране отляво. След корнера Бруно Фернандеш стреля по земя от 19 метра, но Тер Стеген плонжира и закова топката.

В 37-ата Луис Суарес се подготви за задна ножица, но мелето в наказателното поле на лъвовете приключи с изчистване. Като цяло първото полувреме беше сравнително равностойно, двуостро и с малко голови положения.

Още в началото на втората част гостите от “Камп Ноу” стигнаха до доста щастлив гол. След центриране от статично положение топката се отклони, стресна Суарес, удари уругваеца в лицето, след което се отби от тялото на Коатес и попадна в мрежата за Руи Патрисио – 0:1. След попадението играта продължи да се развива вяло и без голови ситуации.

В 65-ата Меси шутира над гредата при удобно положение от пряк свободен удар, Минута по-късно Суарес стреля от дъгата и беше спрян от Патрисио. В 72-ата португалците развиха страхотна атака. Резервата Бас Дост можеше да шутира, но предпочете да подаде встрани към Бруно, който нанесе удар, ала Тер Стеген беше подготвен и изби.

В 83-ата резервата Паулиньо шутира от дистанцията и прати топката на около два метра над гредата. В 86-ата каталунците хванаха неподготвена защитата на домакините. Паулиньо беше изведен на стрелкова позиция, но бразилецът не успя да намери пролука покрай излезлия с краката напред Патрисио.

В крайна сметка Барса отметна и този мач в графата „мисия изпълнена“ и продължава напред. Спортинг остава на второто място в групата с равни точки с Ювентус.

Класиране група D

Наставникът на Барселона Ернесто Валверде изрази мнение, че каталунците са били наясно, че успехът срещу Спортинг (Лисабон) няма да дойде лесно.

„Влязохме добре в мача и доминирахме през първата част. През втората се получи и голът и така съперникът отстъпи. Липсваше ни обаче малко дълбочина. Спортинг се възползва от някои наши слабости, но трябва да им отдадем нужното, за това, че ни поставиха под напрежение. Знаехме отрано, че за да спечелим, трябва да страдаме”, обясни Валверде.

„Не знам дали хората са се отегчили. Всеки е свободен да мисли, каквото пожелае. На мен не ми е било скучно и не съм се отегчил от поредната победа”, добави специалистът.