По случай Европейския ден настатистиката – 20 октомври, и откриването на конференцията на високо равнище „Силата на статистиката“ в Брюксел, Националният статистически институт представи новата дигитална публикация „Животът на жените и мъжете в Европа – статистически портрет“, която е достъпна за първи път на 24 езика.

Животът ни е изпълнен с различни важни събития, като тръгване на училище, напускане на дома на родителите и започване на работа, сключване на брак, отглеждане на деца, пенсиониране… Когато става дума за образование, заетост, кариера и доходи или грижи за децата,здравни, хранителни, културни, спортни и интернет навици, има големи различия както в начина на живот на жените и мъжетев една страна, така и между отделните държави в Европа.

Статистиката може да помогне за по-добро разбиране на разнообразието и характеристиките на живота на европейците, като се подчертаят сходствата и различиятамежду жените и мъжете. Това е целта на най-новата дигитална публикация Животът на жените и мъжете в Европа – статистически портрет,подготвена от Евростат – статистическата служба на Европейския съюз, в сътрудничество с националните статистически институти на държавите-членки на ЕС,и на страните от ЕАСТ (Европейска асоциация за свободнатърговия).Статистическата информацияе представена по лесно разбираем начин чрез кратки текстове, графики и интерактивни инструменти за визуализация. На читателите се предоставя и възможност да проверят знанията си, като отговорят на въпросите от теста.
Дигиталната публикация включва три раздела:

• Живот, съзряване, остаряване…

Този раздел се фокусира върху демографското развитие и здравето, като продължителността на живота, съжителството между двата пола или самооценката на здравето. Представени са интересни статистически данни за човешкия живот- например, че в ЕС жените напускат дома на родителите си средно две години по-рано от мъжете (съответно на 25 и 27 години), самотните майкиса седем пъти повече от самотните бащи или че мъжете са по-склонни да възприемат здравето си като добро за разлика от жените. Данните показват, че въпреки различията мъжете и жените в Европа са удовлетворени в еднаква степен от живота си.
• Учене, работа, възнаграждение на труда…

Разделът включва данни за образователното ниво, съвместяването на професионалния и семейния живот, работата на пълен и непълен работен ден, безработицата, разликата в заплащането при жените и мъжете и т.н. Обръща се внимание не само на структурните различия, но и на неравенството между двата пола. Интересно е, че по-голям дял от жените (33%) в сравнение с мъжете (29%) в ЕС са с висше образование, а също и че колкото повече деца имат, толкова по-голяма е разликата между коефициентите на заетост на жените и мъжете. Освен това жените печелят с 16% по-малко от мъжете в ЕС, а сред ръководителите има два пъти по-малко жени отколкото мъже.
• Хранене, пазаруване, сърфиране в интернет, общуване…

Този раздел е посветен нахраненето и социалните навици, дейностите през свободното време и онлайн заниманията, в т.ч. тютюнопушенето и консумацията на алкохол, индекса на телесна маса, посещенията на кино, участието в социалните мрежи и онлайн пазаруването. При разглеждането на данните за консумацията на алкохол, цигари, плодове и зеленчуци, както и за физическата активност, се наблюдават различия между двата пола, които обясняват отчасти защо повече мъже (57%)отколкото жени (44%) в ЕС са с наднормено тегло. Също така ще откриете, че четенето на книги и посещенията на представления на живо са по-често срещани сред жените отколкото сред мъжете в ЕС. Последният подраздел разглежда грижите за децата, домакинската работа и готвенето, като например, че 79% от жените в ЕС готвят и/или домакинстватвсеки ден в сравнение с 34% от мъжете.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук