Новак Джокович
Снимка: БТА

Водачът в световната ранглиста и шесткратен шампион Новак Джокович се класира за финала на Финалния турнир на Асоциацията на тенисистите професионалисти (АТП) в Торино (Италия) с награден фонд 15 милиона долара. В надпреварата участват само най-добрите осем в мъжкия тенис през годината, пише БТА.

Сърбинът победи на полуфиналите номер 2 в света Карлос Алкарас (Испания) с 6:3, 6:2 за само 89 минути на корта. Така той записа трети успех срещу Алкарас в четири двубоя през този сезон.

36-годишният Джокович взе подаването на испанеца в осмия гейм по пътя си към успеха в първия сет. Във втората част стигна до нови два пробива и без проблеми затвори двубоя с втория си мачбол.

„След като прекарах много време на корта в първите три мача, не бях сигурен как ще се чувствам тази вечер. Тази година може би не бях толкова енергичен, но мисля, че тази вечер от самото начало се справих добре“, каза сърбинът.

„Подходих към мача с правилното отношение, с правилния манталитет и знаех още от първата точка, че ще бъде много напрегнато. Той имаше точки за пробив още в първия гейм. Това е Карлос. Той винаги дава най-доброто от себе си в тези мачове и започва с много висококачествен тенис и голяма интензивност. Трябва да се справиш с това, да се опиташ да устоиш и аз го направих“, добави той.

На финала номер 1 в света Джокович ще играе срещу представителя на домакините Яник Синер, който по-рано днес в другия полуфинал надделя над Даниил Медведев (Русия) с 6:3, 6:7(4), 6:1 за 2:29 часа.

Утре сърбинът ще спори за рекорден седми трофей от Финалите на АТП в кариерата си. Той загуби последния си мач срещу Синер в груповата фаза в Торино с 5:7, 7:6(5), 6:7(2) и сега ще търси реванш. Джокович ще се опита да стане третият тенисист от шест години насам, който взима титлата след поражение в груповата фаза. Александър Зверев допусна загуби от Даниил Медведев (2021) и от Джокович (2018), за да триумфира. Джокович е постигнал това веднъж преди, като след загуба от Роджър Федерер успя да стане шампион през 2015 година.