китай
Актуалната картина в Китай. снимка: БТА

Точно преди 3 години започна всичко. Появата на снимки и кадри от Ухан, Китай на хора с маски. Всеки гледаше с недоверие. Това беше зората на коронавируса, който малко по-късно блокира целия свят. Сега ставаме свидетели на нещо подобно. Дежавю и идва ли нова вълна? Болниците в Шанхай са препълнени. Хора лежат на легла и носилки по коридорите. Места няма. Други са принудени да стоят на системи в чакалнята.

Близо 70% от населението на Шанхай, което е 25 милиона, е заразено с коронавирус, алармираха експерти. Според местните медии в аптеките има силен недостиг на лекарства.

Броят на новозаразените се е увеличил рязко от миналия месец, когато властите разхлабиха мерките за защита на населението. Това стана след серия необичайни за комунистическата държава протести.

Международните здравни експерти прогнозират най-малко един

милион смъртни случая в Китай

през тази година, но Пекин съобщава за пет или по-малко смъртни случая на ден след промяната на политиката срещу разпространението на ковид.

Очаква се СЗО да оповести информация за разговорите с група китайски учени на фона на данните на Китай за разпространението и развитието на епидемията.

Д-р Шан-Лу Лиу, който изследва вируси в Държавния университет в Охайо, казва, че в Китай са открити много съществуващи варианти на Омикрон, включително BF.7, който е изключително добре избягва имунитета и се смята за причина за сегашната вълна.

Държавите членки на ЕС вече одобриха временни мерки за полетите от Китай. Те ще изискват от пътуващите от страната да представят отрицателно изследване, направено до 48 часа преди полета. По време на пътуването пътниците ще трябва да носят маски.

Новата вълна от заразени идва три години след началото на пандемията от коронавирус, водещ началото си от централния град Ухан в Китай.

Щамът XBB.1.5 на „Омикрон“, който само за няколко седмици се превърна в доминиращ щам в САЩ, може да предизвика нова епидемиологична вълна по целия свят. За това сигнализира представител на Световната здравна организация (СЗО).

„Обезпокоени сме от възможностите му за

бързо разпространяване

особено в някои страни в Европа и североизточната част на САЩ, където XBB.1.5 измести всички други циркулиращи подварианти“, заяви Мария Ван Керхов, технически ръководител на COVID-19 към СЗО. Според нея все още не се знае как ще реагират хората и дали ще се стигне до нарастване на хоспитализациите.

„Здравните служители са открили щама в 29 държави, но той може да циркулира в много повече“, каза Ван Керхов. СЗО обаче все още не може да каже дали XBB.1.5 е по-опасен от другите циркулиращи подварианти.

Ван Керхов заяви, че увеличаването на хоспитализациите в Североизточна Европа все още не може да се припише на XBB.1.5, тъй като отчасти причината може да е в други респираторни заболявания, включително грип.

В момента СЗО работи по анализа на новия щам, който ще публикува през следващите дни.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук