Израел, въздушни удари

Израелската отбрана твърди, че избягват бомбардировки в южната част на Газа, където живеят около 2 милиона души, но новият им подход не изглежда много по-различен.

Израел изчака само четири минути след изтичането на примирието в 7 часа сутринта вчера, преди да поднови бомбардировките. Един час по-късно израелските военни изложиха своя план за „следващия етап от войната“. Той включва разделяне на Газа на десетки номерирани „зони за евакуация“, а основна част от него е военните постепенно да поемат контрола над южната част на анклава.

Планът е да се избегне повторение на масовите бомбардировки, които заляха северната част на Газа, а вместо това да се заложи на последователни и целенасочени удари. Целта е хората в определени райони да се евакуират преди бомбардировките да започнат, въпреки че не е ясно с колко време ще разполагат.

В петък сутринта израелските военни хвърляха листовки във втория по големина град в Газа Хан Юнис, предупреждавайки хората да се евакуират. На тях пишеше, че градът вече е „опасна бойна зона“ и жителите му трябва да се приютят в Рафах на юг. На листовките имаше и QR код, свързан с уебсайт, който картографира всички застрашени области и пита жителите за местоположението им.

Израелската армия остава решена да атакува град Хан Юнис, защото вярва, че ръководството на „Хамас“, водено от Яхя Синвар, е базирано в тунели под града.

„Целта на фазата, в която се намираме в момента, е унищожаването на военния капацитет на Хамас“, каза Тамир Хейман, бивш генерал-майор от израелската армия. Според него в един момент, след  бомбардировките, се очаква наземна операция.

Новият военен подход обаче, заплашва да превърне вече отчайващата хуманитарна криза в пренаселената южна част на Газа в изключително тежка. Там живеят приблизително 2 милиона души, половината от които са евакуирани от север.

Джейсън Лий, директор на организацията „Спасете децата“ в Палестина, съобщи, че е посетил приют в Хан Юнис преди два дни, който е „бил е предназначен за 1000 души, но в него в момента живеят 35 000, като за всяка тоалетна се падат по 600 души.”

Източници от израелската отбрана казват, че очакват новата кампания на юг да отнеме повече време от тази на север и да се проточи и след януари 2024г. Но въпреки че целта ѝ е да избегне цивилните жертви, ако евакуациите вървят по план, това неизбежно ще изтласка все повече и повече хора на юг.

„Къде могат да се преместят хората? Ще свършат ли изтикани до Средиземно море и бутнати в морето?“, попита Лий.

Това повдига мрачната перспектива на продължаващи с месеци бомбардировки и военни операции, може би прекъсвани от паузи, в които се освобождават още заложници. Но това рискува увеличаване на напрежението между Израел и международната общност, по-специално със САЩ.

Антъни Блинкен, държавният секретар на САЩ, каза в четвъртък, че Израел трябва да „сведе до минимум допълнителните жертви на невинни палестинци“ в бъдещи военни операции и „да избегне по-нататъшно значително разселване на цивилни вътре в Газа“.

Засега е трудно да се види как и двете цели могат да бъдат постигнати, дори при новата стратегия на Израел за отделни области, като се има предвид, че основната цел на Израел си остава тази, да елиминира напълно „Хамас“ като военна и политическа сила в Газа.

Въпреки новият израелски план за намаляване на цивилните жертви и международния натиск, в петък Израел съобщи, че е ударил 200 цели, включително в градовете Хан Юнис и Рафах. На практика новата му военна стратегия все още не изглежда много по-различна от старата.

*Текстът е публикуван в „Гардиън“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук