ваксинация Австрия

Европа обръща поглед към бустерните дози ваксини срещу COVID-19 в стремежа си да защити гражданите си от четвъртата вълна на коронавирус, която започва да залива блока, докато имунитетът срещу вируса намалява.

Инфекциите се разрастват спираловидно. Само през последната седмица са регистрирани близо 1,8 милиона случая и 24 000 смъртни случая в региона на Европа – което представлява цели 59% от случаите на заразяване и 48% от смъртните случаи в света. Това прави региона новият „епицентър“ на пандемията, предупреди шефът на СЗО за Европа Ханс Клуге в четвъртък.

Тъй като регионът навлиза във втория си студен сезон на пандемията, правителствата отново са изправени пред труден избор как да предотвратят увеличаването на броя на инфекциите, за да предпазят здравните си системи, а така и живота на хората, като същевременно избягват строгите ограничения, които засягат икономиките и психичното здраве на хората.

През последния месец 23 държави в европейския регион на СЗО отново въведоха социални и обществени здравни мерки, за да ограничат разпространението на инфекцията, тъй като по-заразният вариант на Делта се разпространи в целия блок; само седем държави са облекчили мерките.

Междувременно повечето страни от ЕС започнаха да прилагат бустерни дози ваксини на хората от уязвими групи или такива, които са изложени на по-голям риск от инфекция, каза Марко Кавалери, ръководител на отдела за биологични заплахи за здравето и стратегия за ваксини в Европейската агенция по лекарствата.

Следващата стъпка, която държавите могат да предприемат, е бустерни дози за всички.

Позицията на EMA, която подкрепя поставянето на бустерни дози от препаратите на Moderna и BioNTech/Pfizer на всички лица над 18 години, дава възможност на страните при желание да разширят диапазона, в който се поставя третата ваксина.

Пренасочването на бустерните дози към цялото население може да бъде „вероятна следваща стъпка“, каза Кавалери на отделен брифинг в четвъртък.

От малцинството до масите

От септември голяма част от европейските страни препоръчват поставянето на трета инжекция на най-уязвимите, по-възрастните и имунокомпрометираните хора. Това включва Германия, Франция, Обединеното кралство, Белгия, Австрия и други.

Основната цел на една целенасочена бустерна програма е „да се удължи защитата и да се намали броят на сериозните преболедувания по време на по-студените месеци“, каза Уей Шен Лим, председател на имунизацията срещу COVID-19 в Съвместния комитет на Обединеното кралство по ваксинация и имунизация, при обявяването на плановете.

Едно немско проучване показа, че 40 процента от над 70-годишните нямат неутрализиращи антитела шест месеца след ваксинацията, каза Лейф Ерик Сандер, ръководител на изследователската група за инфекциозна имунология и изследване на ваксините в Berlin Charité, на пресконференция в сряда.

Поради студеното време обаче и по-заразният вариант „Делта“ процентът на случаите започна да нараства, превръщайки се в опустошителна четвърта вълна.

Изправени пред нарастващи случаи, страните от Централна и Източна Европа, Балтийските страни и Балканите, които имат най-ниски нива на ваксинация, са в надпревара с времето, за да ваксинират гражданите.

Световната здравна организация изпрати екип от експерти в Румъния, за да работи с  правителството, църквите, общностите и влиятелните лица, за да преодолеят колебанията и да накарат хората да се ваксинират.

Същевременно в Германия министърът на здравеопазването Йенс Шпан иска бустерни дози да могат да се поставят на всички граждани. Но имунизационният комитет на страната, STIKO, все още препоръчва третата ваксина да се поставя само на по-възрастни или уязвими хора.

„Щяхме да имаме по-малко пациенти с COVID в интензивното отделение, ако повече хора бяха ваксинирани“, каза Шпан на пресконференция в сряда, преди да очертае пътя на страната за излизане от тази ситуация: мерки за обществено здраве; подкрепа за домовете за възрастни; и „много, много бустерни дози“.

STIKO казва, че ще реши дали да разшири бустерната програма „след няколко седмици“.

Междувременно Гърция пое другата крайност. От петък бустерните дози ще бъдат достъпни за всички – и те ще бъдат задължителни за всички вече ваксинирани.

Премиерът Кириакос Мицотакис каза в сряда, че гръцкото правителство също обмисля добавяне на срок на валидност към сертификатите за ваксинация шест месеца след завършване на първия ваксинационен цикъл. Без зелен сертификат хората ще изпитват затруднение да участват в обществение живот, да посещават магазини, барове, ресторанти, фитнес зали и други.

За страни като Унгария, където бустерните дози са достъпни за всички от август, има друга дилема.

Страната закупи ваксини от Русия и Китай, като по-ниските защитни ефекти на китайската ваксина в частност бяха причина за по-ранната мярка. Навлизайки в зимния период обаче, Унгария може да бъде в положение, в което е необходима четвърта доза.

Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията тази седмица актуализираха своите насоки, като посочиха, че някои уязвими групи могат да отговарят на условията за четвърта доза в началото на следващата година. Европейската агенция по лекарствата също обмисля този вариант.

„Следим този въпрос“, каза Кавалери, добавяйки, че „не можем да изключим“, че за имунокомпрометирани хора ще е необходима четвърта доза „в близко бъдеще“.

Той каза, че агенцията в момента събира данни за четвъртите дози и скоро ще направи препоръка за тях.

Агенцията също така преглежда данни за подсилване на имунния отговор с поставяне на трета ваксина, която е различна от първите две. Много страни вече предлагат този смесен подход и първоначалните данни предполагат, че той може да осигури по-силен имунен отговор от три дози от една и съща ваксина.

Анализът е в превод от „ПОЛИТИКО“, автор: Хелън Колинс

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук