На снимката: Лидерът на Каталуния Ким Тора

Ким Тора бе избран с един глас повече за нов каталунски президент /66 срещу 65 при 4 „въздържал се“/ но издигането му само отлага решаването на най-важните проблеми в сепаратисткаата криза между Мадрид и Барселона. Както стана ясно, изборът трябва да прекрати действието на станалия прославут член 155 от конституцията на страната, по силата на който управлението на автономната област вече 199 дни се водеше централно от Мадрид. Гласуването на ново местно правителство се проточи с 5 месеца и въпреки че вече има избран лидер, все още не е ясно на коя дата ще бъде възстановено самоуправлението на провинцията.

Самият избор мина „на косъм“. Издигането на Тора бе одобрено поради решението на четиримата депутати от антикапиталистическата партия „Кандидатура за народно единство“ да се въздържат. Това бе донякъде изненадващо, като се има предвид, че говорителят на формацията Карлес Риера описа новия президент като „неолиберален капиталист“, коментира „Гардиън“. По-късно говорителят добави, че партията му няма да подкрепи правителство на Тора, тъй като не поощрява „неподчинението и конфронтацията“.

Роденият през 1962 година Йоаким /Ким/ Тора е завършил Автономния университет на Барселона. По професия е адвокат и издател. Преди навлизането си в политиката е бил изпълнителен директор на многоноционална застрахователна компания и е управлявал издателство, профилирано в публикуване на творби на каталунската литература и журналистика. Критикуван е от опонентите си заради своя статия от 2012 година, в която нарича някои каталунци с испаноговорещи корени „животни в човешка форма, които плюят омраза“. Известен е като хардлайнер на каталунката независимост.

През 2018 г. Ким Тора влиза в каталунския местен парламент като част от групата депутати на формацията „Заедно за Каталуния“. Той бе посочен от самия Карлес Пучдемон за негов наследник на поста президент. Изборът му не променя курса на Пучдемон и има характер на спасително временно решение. Не допринася за решаването на принципните различия между испанското правителство и сепаратистите относно съдбата на размирната област.

Встъпителната реч на новия президент пред парламента даде малко надежди за разбирателство. Той заяви, че „Карлес Пучдемон е нашият президент“ и че новият кабинет „ще работи за установявянето на независима държава в републиканска форма“.

„При републиката всеки ще спечели права. Никой няма да изгуби права, републиката е за всеки, независимо за какво гласува“, каза Тора пред регионалните законодатели.

Той добави, че ще създаде „държавен съвет в изгнание“ с „легитимен председател“  сваления регионален лидер Карлес Пучдемон. Възнамерява също да свика учредително събрание, което да състави конституцията на бъдещата Каталунска република.

Всичко това никак не се хареса на Мадрид, но премиерът Рахой все пак реагира относително дипломатично, като заяви:

„Не харесвам това, което чух през последните часове, но ще съдя спрямо резултатите. Ще заложим на взаимно съгласие и разбирателство. Гарантирам, че испанската конституция ще бъде спазена, както и цялата правна система на страната“.
 Пучдемон

Инес Аримадас – лидер на партия „Граждани“, която води кампания за обединение на Каталуния и Испания, също посрещна критично избора на Тора за нов премиер на Каталуния. Тя не смята, че новият президент ще успее да удържи на обещанията си и да извоюва независимост. Още през миналия декемри, преди изборите, тя бе категорична, че сепаратистите нямат достатъчната подкрепа, за да могат да говорят от името на каталунското общество.

Засега е видно, че крехкото мнозинство на сепаратистите не може да гарантира единството дори в рамките на самата област, в която 60% от населението има поне един родител испанец, а 43% от хората декларират, че испанският им е майчин език. Изборът на Ким Тора е малка крачка напред, която отлага решението, а не го предлага.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук