Народно събрание
Снимка: БТА

С първо гласуване на промените в Закона за администрацията и окончателно приемане на промени в Закона за обществените поръчки ще започне работата си парламентът.

Промените в Закона за администрацията уреждат кой може да замества вицепремиера, на когото министър-председателят е възложил да изпълнява неговите функции при отсъствие от страната или ползване на отпуск, а той по обективни причини не може да изпълнява дадените му правомощия.

Предлага се при подобен случай по своя преценка премиерът с писмена заповед да определя министър от кабинета.

Промените в Закона за обществените поръчки влизат за окончателно приемане. Те обединяват две предложения, приети на първо четене – от Министерския съвет и от депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов.

Предвижда се да бъде създаден постоянно действащ Експертен консултативен съвет към министъра на финансите като съвещателен орган по въпросите, свързани с прилагането на закона. Въвежда се и задължение за публичните възложители да поставят екологични изисквания при поръчки за доставки и услуги над определени прагове.

Например при възлагане на превози по автобусни линии ще бъдат поставяни критерии за чисти превозни средства, определени с наредба на транспортния министър.

С други текстове частните лечебни заведения ще трябва да прилагат Закона за обществените поръчки, ако повече от половината от приходите им са от държавния или общинския бюджет, или от бюджета на Здравната каса.

Депутатите трябва да довършат на второ четене и Закона за биологичното разнообразие, чието приемане започна миналата седмица.

Парламентът ще разгледа на второ четене промените в Закона за енергетиката. Ключовите поправки имат за цел да либерализират изцяло пазара на ток в България.

Основната промяна в Закона предвижда Националната електрическа компания от 1 юли 2024 г. да престане да бъде обществен доставчик и да отпадане задължението КЕВР да определя квоти за производство на ток за бита от страна на държавните електроцентрали.

Премиерът Николай Денков вече увери, че след въвеждане на либерализацията на пазара на едро цената на тока за бита няма да се увеличи. Регулираните цени за крайните битови потребители ще останат до 1 януари 2026 г.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук