Принцеса Даяна
На снимката: Принцеса Даяна

Близо 25 години след смъртта си, принцесата на Уелс има своето неизменно място в британската култура и на екраните от двете страни на езерото, пише „Ню Йорк Таймс“.

Животът й често се помни като трагичен: нещастен брак с принц Чарлз, сложен личен живот, преследван от папараци, шокираща смърт в автомобилна катастрофа на 36-годишна възраст. Даяна е наричана „народна принцеса”, заради нейната благотворителност и откровеност.

Сложният й образ е вдъхновил безброй телевизионни и филмови адаптации от живота й. Последният е „Спенсър“.

С участието на Кристен Стюарт като Даяна и режисиран от Пабло Лараин, филмът се развива по време на един коледен празник с кралското семейство, докато бракът на Даяна (и вероятно нейното психично здраве) се разпада.

Кристен Стюарт
На снимката: Кристен Стюарт

Всяка продукция на Даяна – правена през всяко десетилетие, откакто тя стана публична личност – има различна гледна точка към принцесата.

Ето списък от шест различни примера, всички налични за гледане онлайн.

„Diana: Her True Story“ (1993)

В началото на 90-те години на миналия век американските телевизионни мрежи се опитаха да заснемат филми на малък екран, изобразяващи широко рекламирания нещастен брак на Чарлз и Даяна.

Експлозивната биография на Андрю Мортън „Диана: Нейната истинска история“ беше публикувана през 1992 г., а година по-късно NBC излъчи филмова адаптация на книгата със Серина Скот Томас като Даяна и Дейвид Трелфал като Чарлз.

Това е сапунено представяне на брака на Даяна, но сюжетът като цяло се придържа към историята, която „Короната“ по-късно изследва с повече нюанси, а разликите между двойката са очевидни от самото начало. Чарлз е категоричен, че не вижда любовта като предпоставка за брак, вижда я като „партньорство“. Междувременно Даяна на Скот Томас вярва, че нейната роля е да подкрепя съпруга си и че с времето може да накара Чарлз да я обича.

Скот Томас не въплъщава напълно външния вид или маниерите на Даяна, но тя улавя характерната природа, която я направи толкова популярна. Образът й на принцесата е симпатичен и тя често реагира на малтретирането на Чарлз, крещи към него, след като намира снимка на Камила по време на медения им месец и се хвърля надолу по стълбите, докато е бременна с първото си дете. Придържайки се към разкритията в книгата на Мортън, е изобразена и борбата на Даяна с хранително разстройство.

„Diana: The Musical“ (2021)

мюзикъл Даяна
Diana the Musical

„Диана: Мюзикълът“ , който е написан от Джо ДиПиетро и Дейвид Брайън от Бон Джоуви, беше спрян на Бродуей заради пандемията. По-рано тази година филмирана версия кацна в Netflix.

Започвайки с първоначалното й ухажване с принц Чарлз, двучасовият мюзикъл преминава през забележителни събития в живота на Даяна с шеметно темпо. Има цифри за нейното натрапване на папараци и контрастиращи общото докосване на Даяна с обществеността със задушаването на кралското семейство.

Тази версия на Даяна (изиграна от Жана де Ваал) е едноизмерна. Няма много възможност да се спрем на емоциите й или да дадем представа за психическото й състояние, а заснетият мюзикъл не беше добре приет.

„King Charles III“ (2017)

Базиран на едноименната пиеса на Майк Бартлет, „Крал Чарлз III“ се развива след смъртта на кралица Елизабет II и вижда Чарлз (Тим Пигот-Смит) да се бори със смъртта на майка си и преминаването му към крал.

В духа на шекспирова трагедия, призракът на Даяна (Кейти Брейбен) се появява няколко пъти във филма, създаден за телевизия. Винаги държана далеч от другите герои и облечена в бяло, тя успокоява упорития Чарлз и наранения Уилям, разстроен от непокорния си баща.

Призракът на Даяна предизвика буря в британските таблоиди, особено когато трябваше да бъде излъчен скоро след като принц Хари говори за въздействието, което загубата на майка му има върху психичното му здраве.

„The Crown“ (2020)

Плакатите за четвъртия сезон на „Короната“ белязаха пристигането на шоуто през 80-те години на миналия век, като притиснаха лицето на кралицата (сега играе Оливия Колман) между два нови персонажа: Маргарет Тачър (Джилиън Андерсън) и Даяна (новодошлата, Ема Корин).

Срещаме Даяна като тийнейджърка и докато Корин перфектно улавя външния вид и фините маниери на бъдещата принцеса, шоуто също така подчертава земното качество, което направи Даяна толкова популярна сред публиката чрез сцени на нейното каране на ролкови кънки през двореца и навън да танцувам с приятели.

Виждаме я да се бори с хранително разстройство и с чувството, че е изолирана от Чарлз и останалата част от семейството му, както и със сложните социални правила около взаимодействието с кралските особи.

Корин получи Златен глобус за ролята си и както е типично за „Короната“, ролята на Даяна ще бъде поета от нова актриса Елизабет Дебики за петия сезон на шоуто.

„Diana“ (2013)

С участието на Наоми Уотс като Даяна, този филм на носителя на Оскар режисьор Оливър Хиршбигел се развива през последните две години от живота на Даяна, когато тя беше „най-известната жена в света“. Този период включва развода й с Чарлз и последвалите й връзки със сърдечния хирург Хаснат Хан (Навийн Андрюс) и режисьора Доди Файед (Кас Анвар).

Филмът се фокусира върху благотворителната дейност на Даяна и желанието да живее „нормален“ живот, но тя е изобразена като все по-изолирана, разстроена, че Хан не иска да оповести публично връзката им. „Никога не съм бил приет от семейство. Не моята, не тази, за която се омъжих“, казва му тя.

В интервю за The Mail on Sunday, Хан каза, че не е доволен от неговата и на Даяна образа, като каза, че филмът е резултат от „приятелите на Даяна, които говорят за връзка, за която не знаят много, и някои от моите роднини, които го знаеха. и аз не знам много за това. Всичко се основава на хипотези и клюки.”

Критиците не бяха развълнувани от „Диана“. „Този ​​филм не е особено добър“, пише Манола Даргис в „Ню Йорк Таймс“, описвайки го като „отчасти разгорещени клюки, отчасти лунна романтика“.

„Diana: The Rose Conspiracy“ (2005)

През годините след смъртта на Даяна британската таблоидна преса спекулира бурно за официалния разказ за пътнотранспортното произшествие, което я уби, подхранвайки теории на конспирацията. Тази култура е заснета в кратък филм от уругвайския съвременен художник Мартин Састре, в който Даяна (Дениз Уотсън) не е починала в Париж, а вместо това живее под прикритие в квартал Монтевидео в Уругвай.

Снимката, която беше показана на биеналето във Венеция, показва Даяна, прегърната от местната общност, след като помогна за подобряване на условията на живот и ги научи на йога. Тя също така е показана, накрая, като живее „нормален“ живот, пазарува, без да се налага да прибягва до маскировка и открито изразява любовта си с местен жител. Най-вече тя е изобразена като щастлива и спокойна.

След като медиите разкриват местонахождението й, местен е интервюиран за това какъв е бил животът преди Даяна да пристигне в квартала: „Никой, нито ченгета, нито линейки. Те ни оставяха да умрем. Но след като тя се появи, всичко се промени.”

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук