Владислав Горанов
на снимката: финансовият министър Владислав Горанов

Държавата има достатъчно инструменти да контролира електроразпределителните дружества.

Това заяви финансовият министър Владислав Горанов след откриването на неформалната конференция на високо ниво, посветена на бъдещата Многогодишна финансова рамка (МФР).

„Нямаме още никаква официална информация, чух от медиите, че се очаква до края на деня да има нова информация. Позицията ни е непроменена, ние очакваме да чуем какво ще заяви чешката страна, тъй като това все пак е частна сделка, която зависи от тези, които са я сключили“, коментира преговорите за сделката за ЧЕЗ Горанов.

И изрази личната си позиция:

„Държавата има достатъчно инструменти да контролира електроразпределителните компании и истерията, която се създаде в обществото, е прекомерна и ненужна. Този, който познава устройството на държавата и функциите на отделните институции, не би трябвало да бъде притеснен за собствеността на ЕРП-тата, а по-скоро за това как функционират“, категоричен бе Горанов.

Горанов добави, че държавата не е в позиция да взема решение по сделката за българските активи на ЧЕЗ, докато тя е между две частни компании.

Според финансовия министър, ако са водени преговори с представител на правителството, трябва да има писмена следа от тях, както и че сделката няма да повлияе на арбитражния иск на ЧЕЗ срещу България.

„По никакъв начин, защото се появиха такива спекулации, държавата няма да води неформални разговори за някаква извънсъдебна, мога да го нарека, въпреки че тук става въпрос за арбитражна процедура, и да прави някакви отстъпки във връзка с възникналия спор между българската държава и чешкото дружество”, каза още Горанов.

Очаква се по-късно през деня ЧЕЗ да оповести информация за развоя на преговорите с „Инерком“ на Гинка Върбакова, които се провеждат в Чехия.

„Това не е продажба на кола. Ако са имали сериозни намерения, вероятно има писмена кореспонденция“, каза Горанов.

Той посочи, че и ресорният за енергетиката министър Теменужка Петкова не е виждала такава кореспонденция. Преди дни и вицепремиерът Томислав Дончев отрече твърденията на вицепрезидента на борда на чешкото дружество Томаш Плескач, че сделката е предлагана на българската държава.

„Ако чешкият мениджър е водил такива консултации, трябва да каже с кого, ние нямаме данни”, допълни Горанов.

Финансовият министър повтори позицията си, че не е нужно държавата да става съсобственик на кандидат – купувача „Инерком“, защото тя има достатъчно инструменти да контролира електроразпределителните дружества.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук