ОБНОВЕНА България никога не е била по-готова за влизане в еврозоната, отколкото сега, заяви финансовият министър Теменужка Петкова

Според новите данни от НСИ, България е успяла да изпълни критериите за ценова стабилност, и се надявам от 1 януари страната ни да получи своето заслужено място в еврозоната. Това изрази финансовият министър Теменужка Петкова в предаването „Защо, господин министър“ по Би Ти Ви.

Нашите оценки сочат, че инфлацията е под контрол, но е уместно да изчакаме утрешните данни от Евростат, допълни тя.

На въпрос относно референдума, предложен от президента относно еврото, който може да застраши планираната дата за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г., Петкова коментира, че „безспорно президентът Румен Радев се опита да отклони България от стратегическата й цел – членството в еврозоната“.

Тя подчерта, че президентът е опитал да дестабилизира правителството с това предложение, но вместо това е засилил единството на кабинета и демократичните сили в парламента. Също така, Радев може да е искал да предизвика съмнения в европейските институции относно готовността на България за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г., добави Петкова.

Министърът подчерта, че по време на разговорите в Брюксел с еврокомисаря Валдис Домбровскис, председателя на Еврогрупата Паскал Донахю и ЕЦБ е била ясно заявена позицията на българското правителство и БНБ, която акцентира на членството в еврозоната от 1 януари 2026 г. Тя увери, че България никога не е била по-близо до членството си в еврозоната, отколкото сега.

Петкова изрази увереност, че опитите на президента да спъне процеса са се провалили и това е било саботаж на националните интереси в полза на негови лични политически цели.

Според нея, няма да има загуби от отказа да се проведе референдум за еврото. Президентското искане е противоконституционно, тъй като въпросът е решен с международен договор, по който България е страна – Договорът за присъединяване към ЕС, добави тя. Петкова отбеляза, че ако е имало колебание, то е трябвало да се случи до 11 май 2005 г.

Тя коментира и страховете на част от населението, свързани с прилагането на еврото.

Членството на България в еврозоната не е проблем, а възможност за укрепване на финансовата и икономическа стабилност, заяви министър Петкова. Тя подчерта, че това ще постави България наред с най-силните държави в ЕС, а също така ще подобри инвестиционната среда и ще осигури достъп на бизнеса до по-добри условия за финансиране.

Петкова беше категорична, че правителството ще предприеме необходимите мерки, за да защити гражданите от потенциални спекулации от страна на търговци. Тя увери, че Законът за въвеждане на еврото подробно описва стъпките и механизмите за прехода, включително включването на компетентни институции.

Според Петкова, гражданите не трябва да се притесняват. Тя опроверга „няколко мита“ за еврозоната, един от които е, че след влизането в нея покупателната способност рязко ще падне. Напротив, нито една страна, присъединила се към еврозоната, не е видяла спад в покупателната способност, а напротив, целта е икономическата и финансова стабилност да подпомогне развитието на българската икономика.

Друг мит е свързан с инфлацията – твърди се, че при приемането на еврото инфлацията ще се увеличи. Петкова отбеляза, че еврото не е причина за инфлация и през 2022 г. инфлацията не е била причинена от еврото.

Българските граждани трябва да бъдат сигурни, че държавата ще направи всичко необходимо за плавния преход към еврото. Тя посочи, че на сайта на Министерството на финансите има специална секция за еврото, където всички могат да намерят информация за процеса на въвеждането му. Министърът увери, че гражданите трябва да се доверят на компетентните институции.

Що се отнася до стачката в софийския градски транспорт, Петкова я определи като много неприятна ситуация и призова за преговори с хората, които имат искания. Тя счита, че е важно да се търсят решения сред екипа на кмета, правейки нужните промени в бюджета и преговаряйки с работещите в транспортната система.

Министърът сподели, че е направен опит да се прехвърли проблемът на държавата, но добави, че тя вече е направила необходимото. Столична община разполага с над 638 млн. лв. по сметките си, а държавата е увеличила субсидията за тях. Сега, всичко зависи от управленските умения за решаване на ситуацията, добави Петкова.

На питането за протеста на работещите в обществените медии за увеличение на заплатите, Петкова уточни, че Законът за държавния бюджет за 2025 г. беше приет преди два месеца. БНТ е получила над 6 млн. лв. повече в бюджета, а БНР и БТА са получили средства за заплати. Тя подчерта, че разходите трябва да се съобразят с параметрите на бюджета, въпреки важността на тази година за публичните финанси.

Надявам се, че в следващия бюджет ще имаме възможност за значително увеличение на средствата за персонал, добави Петкова, като уточни, че в момента работят с параметрите, наследени от предходното управление.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук