Куба и САЩ

За 27-и път Общото събрание на ООН прие резолюция, призоваваща САЩ да прекратят търговската и икономическа блокада на Куба, започнала преди повече от 50 години. Съответната резолюция беше подкрепена от 189 държави. Против гласуваха Съединените щати и Израел, както съобщи ТАСС.

САЩ предложиха да бъдат приети 9 изменения в резолюцията, но те не бяха приети от Общото събрание.

Кубинският външен министър Бруно Родригес, който представи документа, заяви, че „блокадата е грубо, масово и системно нарушаване на правата на кубинците и е основна пречка за благополучието на няколко поколения“.

„Блокадата е акт на агресия и икономическа война, която нарушава мира и международния ред, а също така противоречи на целите и принципите на Хартата на ООН“, добави той.

Постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли заяви, че Вашингтон „няма да се откаже от борбата за правата на кубинците“.

„Ние няма да премахнем ембаргото срещу Куба, докато тази страна не започне да зачита правата на човека „, каза тя.

През декември 2014 г. бившият президент Барак Обама призна, че предишната вашингтонска политика спрямо Хавана не работи и обяви началото на ход към нормализиране на двустранните отношения и облекчаване на санкциите срещу Куба. Въпреки това сближаването между двете страни спря, откакто САЩ бяха поведени от Доналд Тръмп през януари миналата година – поддръжник на по-строга линия срещу Куба. Той затегна правилата за пътуване до Карибите за американски граждани и наложи забрана за правене на бизнес с организации, контролирани от кубинските военни.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук