статистики, българите

В специално интервю за ДЕБАТИ.бг Магдалена Костова – директор демографска и социална статистика в НСИ – обясни защо според данните на НСИ броят на българите е под 7 млн. души, а според регистъра на ГРАО е над 8,3 млн. души.

„Двете администрации имат оренно различни функции и цели. В националната база анни за населението, която се поддържа от Главна дирекция ГРАО към МРРБ се регистрират всички български граждани, независимо дали те са получили своето гражданство по рождение, или са го придобили в следствие на българското си гражданство. Там има запис на всеки български гражданин. Целта на тази база данни е да обслужва административно населението. Нашата цел (на НСИ, бел. ред.) е да произведем възможно най-добрата оценка на реално пребиваващото в страната население, независимо дали са български, или чужди граждани, т.е. тези, които пребивават на територията на страната и са обект на обслужване – социално, административно, в сферата на образованието, здравеопазването и др.”

Следващото преброяване на населението от НСИ ще се състои през 2021 г. и за втори път то ще бъде на два етапа – първо чрез попълване на анкетни карти онлайн и след това чрез преброители, обясни Костова. По думите й очакванията са, че българското население ще продължи да намалява, защото това е трайна тенденция която се наблюдава вече от десетилетия.

Магдалена Костова, статистика
на снимката: Директор демографска и социална статистика в НСИ – Магдалена Костова

Основната причина за това са емиграцията и ниската раждаемост. Само за последната година 30 хил. българи са напуснали трайно страната, цитира Костова данните на НСИ. Тази статистика обаче не е толкова мрачна, когато се погледне и другата страна на монетата – за същия период у нас са се върнали или са дошли от други места над 25 хил. души. Това означава, че нетната емиграция е едва 5 хил. души.

През последните години все повече намалява броят на заминаващите и се увеличава броят на връщащите се у нас българи, красноречиви са данните.

50% от всички напускащи пък са на възраст между 20 и 39 години, което означава, че много жени във фертилна възраст бягат от България и раждат децата си в чужбина. Това обаче е всеобща тенденция не само в България, а и в останалата част на Източна Европа.

Ниската раждаемост вътре в страната пък е причина и за застаряването на населението. Костова съобщи, че вече всеки пети българин, живеещ у нас е на над 60-годишна възраст. Всеизвестно е обаче, че това е проблем не само в Източна, но и в Западна Европа.

Цялото интервю с Магдалена Костова може да четете ТУК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук