ОБЗОР
                                                                                                Кои са тримата водещи кандидати за президентските избори в Полша

Полша се подготвя за предстоящия първи тур на президентските избори, насрочен за 18 май. От общо 13 кандидати, тримата, които водят в социологическите проучвания, предизвикват особено внимание в Европа и извън нея, според анализите на Франс прес, които представят профилите на основните претенденти.

Рафал Тшасковски – кмет на Варшава, еврофил и либерал

На 53 години, Рафал Тшасковски е кмет на Варшава и лавира между местната и европейската политика с 32,6% подкрепа преди президентския тур. Преди три години той загуби битката с консерватора Анджей Дуда. Сега е подкрепян от „Гражданската коалиция“ на премиера Доналд Туск.

Той произхожда от интелектуално семейство във Варшава, а баща му, известен пианист, е работил в джазовия жанр през 50-те години на миналия век, когато жанрът е бил преследван.

Тшасковски навлиза в политиката след падането на Берлинската стена и става активен в първите свободни избори в Полша. Завършва Варшавския университет, защитава докторска дисертация относно реформите на ЕС и учи в Оксфорд и Париж. Разбира пет езика и има опит като преподавател по английски. Поради своята привързаност към франкофонията, получава прякора „Бонжур” (Bonjour – добър ден на френски). Въпреки това, мнозина го смятат за елитарен.

През 2009 г. той става евродепутат и по-късно е в първото правителство на Туск. След различни постове става кмет на Варшава през 2018 г. и е преизбран през 2024 г. Критиците му твърдят, че не е постигнал значителни успехи в управлението.

Като президент той обещава да легализира абортите и да защитава правата на жените. Подкрепя мярки за аборт до 12-ата седмица от бременността, което предизвика нежелание у националистите, които го обвиняват в прокарване на ЛГБТ идеологии.

Рафал е любител на старинните книги, а признава, че в младежките си години е опитвал марихуана. Има френски булдог на име Бабел и е семеен с две деца.

Карол Навроцки – историк, консерватор и автор

На 42 години, Карол Навроцки е подкрепен от консерваторите на „Право и справедливост“ и предлага 26,4% подкрепа. Историк по образование, интересите му са свързани със света на престъпността. Предизборният му слоган е „Полша на първо място“, отразяващ неговата позиция относно украинските бежанци. Той обещава да продължи да подкрепя Украйна, но критикува предоставяната помощ.

Навроцки е симпатизант на Доналд Тръмп. Два седмици преди изборите, двамата се срещат в Белия дом, което предизвика обвинения за американска намеса в полската политика.

Той говори за проверки на границата с Германия, за да се ограничи влизането на мигранти. Предлага и репарации от Берлин за Втората световна война.

15 дни преди изборите, Навроцки е замесен в имотен скандал, след като се оказва, че притежава второ жилище, самоличността на което беше оспорена от медиите.

Роден в Гданск, той е историк с докторска степен и ръководи Музея на Втората световна война. Неговите изследвания се фокусират върху антикомунистическата съпротива и организираната престъпност. Миналата година Русия го добави в списъка на издирвани лица заради неговите действия срещу съветското наследство в Полша.

Навроцки е автор на книги, една от които предизвика скандал поради двойната му идентичност. Той е обвиняван в връзки с неонацистки елементи, които той отхвърля.

Владее английски и е семеен с две деца и един доведен син.

Славомир Менцен – интернет личност, мултимилионер и евроскептик

На 38 години, Менцен получава 10,8% подкрепа. Той е мултимилионер, интернет звезда и евроскептичен либертарианец, който се противопоставя на абортите и миграцията.

С докторска степен по икономика, той иска да промени политическата система в Полша, доминирана от двете основни партии. Менцен отбелязва необходимостта от пазарна икономика, свободна от регулации. Обещава „силна и независима Полша“ с прости данъци и безопасна среда.

Менцен е известен с ултраконсервативните си позиции, като изразява драстични мнения за абортите и мигрантите. По време на предизборната кампания той изрази рязка критика към украинските бежанци.

Роден в Торен, Менцен се учи от баща математика. Той навлезе в политиката на 20 години и бързо достигна до ръководни позиции в партията „Конфедерация“. Бързо стана популярна личност в социалните мрежи, където споделя не само политически възгледи, но и данъчни съвети.

През 2024 г. той разкрива, че има синдром на Аспергер, заявявайки, че винаги е чувствал, че е различен. В момента е семеен и има три деца.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук