Бившият филипински президент Родриго Дутерте направи участие в петък, макар и чрез видео връзка, пред Международния наказателен съд (МНС) в Хага, според информациите на международните медии.
На 79 години, Дутерте е обвинен в „престъпления срещу човечеството – масови убийства“, извършени в рамките на неговата агресивна подкрепа за „войната срещу наркотиците“ на Филипините. Той беше арестуван на летището в Манила във вторник и пристигна в Нидерландия в сряда, съобщават агенциите.
Дутерте бе задържан от полицията при завръщането си от Хонконг, по заповед на МНС. Когато пристигна в Хага, той бе предаден на местните власти на Центъра за задържане в Схевенинген.
По време на президентския си мандат от 2016 до 2022 година, хиляди жертви от операции срещу търговията с наркотици бяха отчетени. „Войната срещу наркотиците“ беше основен акцент в предизборната му кампания, пише „Дойче Веле“.
Според полицията, около 6200 души са загинали при операции за борба с наркопазара, докато правозащитни организации твърдят, че жертвите вероятно нарастват до 30 000. Дутерте е обвинен в извършване на убийства на заподозрени наркотици между 2011 и 2018 година, преди да стане президент през 2016 г.
От 2011 до 2016 г. за 19 предполагаеми убийства, за които го държи отговорен МНС, докато още 245 убийства са свързани с неговия мандат на президент от 2016 до март 2018 г., когато Филипините се оттеглиха от Римския статут.
Ако бъде признат за виновен от МНС, му грози до 30 години затвор или доживотна присъда, тъй като смъртното наказание не е в арсенала на трибунала.
Арестът
Дутерте беше арестуван на международното летище „Нино Акино“ в Манила, съгласно заповед на МНС за престъпления във връзка с „войната с наркотиците“.
„Рано тази сутрин бюрото на Интерпол в Манила получи официално копие от заповедта за арест от МНС“, споделя изявление на кабинета на президента на Филипините – Фердинанд Маркос-младши, цитирано от „Дойче Веле“.
Дутерте беше задържан при връщането от Хонконг и очевидци разказват на „Дойче Веле“, че е кацнал на писта за военни самолети, свързана с авиобазата „Вилямор“ в Манила.
Според адвокатите му, бившият президент е бил накаран да се качи на самолет за Хага около 21:00 ч. местно време. „Докато пиша, баща ми е принудително отведен в Хага тази вечер“, сподели дъщерята на Дутерте – Сара, която е вицепрезидент на Филипините.
Властите потвърдиха, че 79-годишният Дутерте е в добро здраве и е бил подложен на преглед от правителствени медици. Подкрепителите на бившия президент протестираха на летището, твърдейки, че не могат да се доближат до него.
Заповедта за арест включва информация, че съществува риск Дутерте да не се яви на призовката си за съда и за безопасността на свидетелите, съдът счита, че арестът му е оправдан.
Китай посочи, че „внимателно наблюдава“ ситуацията и призова МНС да не „политизира“ случая и да се въздържа от „двойни стандарти“, заяви говорител на китайското външно министерство, цитиран от „Дойче Веле“.
Поддръжници на Дутерте напомнят, че през 2011 година МНС не предприе действия по отношение на искането за арест на бившия мексикански президент Фелипе Калдерон, обвинен в множество случаи на убийства и транспортиране на наркотици.
Първото заседание
В петък, Дутерте беше запознат с обвиненията и правата си. Бившият президент не присъства физически в Хага, но участва в заседанието на МНС чрез видеовръзка от затвора в Схевенинген.
Дутерте не беше помолен да коментира обвиненията и единствено посочи името си и датата на раждане, съобщава ДПА. Агенцията отбелязва, че той е седял на стола с затворени очи и е слушал делото.
Правозащитни организации и близки на жертвите приветстваха ареста и го определиха като „триумф на правосъдието“, посочва ДПА. В същото време мнозина поддръжници на Дутерте се събраха пред съда, исквайки незабавното му освобождаване.
Адвокатът на Дутерте, Салвадор Медиалдея, оспори условията на ареста, наричайки го „отвличане“. Той съобщи, че клиентът му е в лошо здравословно състояние.
Съдиите обаче отбелязаха, че Дутерте е преминал медицински преглед в Нидерландия и е намерен за годен да бъде изправен пред съда. Според председателя на съдебния състав Юлия Моток от Румъния, медицинският доклад заявява, че Дутерте е „клинично здрав“.
Моток потвърди, че обвиненията ще бъдат разгледани на предварително изслушване на 23 септември. Ако съдиите решат, че доказателствата са достатъчни, делото може да премине в основна фаза, което може да отнеме години по своеобразната сложност.
Философия на Наказателя
В материал на британския вестник „Гардиън“, Кейт Ламб посочва, че популярният президент Дутерте, ответният на кървавата „война срещу наркотиците“, се е гордял с насилието си и жестокостта, проявявана към жени.
„В каубойски стил той говореше за времето, когато обикаляше на мотора си в търсене на престъпници. Той споменаваше, че още от тийнейджър е убил човек. През 2016 г. с усмивка спомена, че е пропуснал възможността да изнасили австралийска мисионерка, преди тя да бъде убита през 1989 г.“, пише Ламб.
Авторката подчертава, че само месеци след избора си за президент през 2016 г., Дутерте сравни своето „проведение на война с наркотиците“ с Холокоста.
Председател на местна администрация и дългогодишен кмет на Давао, Дутерте застана на президентския пост през 2016 г. с обещанието да се справи с наркотиците и престъпността, уверявайки, че 100 000 души ще бъдат убити, а телата на наркозависимите да бъдат „хвърлени в морето“.
През периода на неговото управление от 2016 до 2022 г. се смята, че между 12 000 и 30 000 невинни хора са загинали, а повечето от тях са мъже от бедни общности, убивани от полицаи или анонимни мъже.
Дутерте, известен като Наказателя, е роден на 28 март 1945 г. и скоро ще навърши 80 години. Като дете често е бил отстраняван от училище и носил оръжие от 15-годишна възраст.
„Той е бил изключван от няколко училища и дори е застрелял свой съученик, но никога не е понесъл последствия“, казва сенаторът Антонио Триланес, един от водещите критици на Дутерте. „Това създаде у него чувство за безнаказаност“, добавя депутатът.
Дутерте учи право и става прокурор, като по-късно заема постовете заместник-кмет и кмет на Давао за около 20 години.
„Може би съм висшият ескадрон на смъртта? Да, така е“, заяви той пред местна телевизия през 2015 г., според „Гардиън“. Въпреки това, отрича да е поръчвал убийства на наркозависими, твърдейки, че е инструктирал полицията да действа само в случаите на самоотбрана.
Дори когато неговата „война срещу наркотиците“ предизвиква глобална реакция, след като излязоха шокиращи снимки от Филипините, Дутерте не се променя. „Гардиън“ споделя, че макар сега да ходи с бастун, той остава самоуверен – при ареста си запита: „Какво извърших и за какъв закон?“
Още арести
Филипинската национална полиция (ФНП) обяви днес, че ще подпомогне Международната организация на криминалната полиция, ако бъдат издадени нови заповеди за арест на свързани с разследването на МНС за „войната срещу наркотиците“.
„Осъзнаваме, че освен бившия президент има и други лица, които са обект на разследване. Когато заповедите за арест бъдат издадени и Интерпол се обърне към нас, ние ще можем да действаме в съответствие със закона“, сподели говорителят на ФНП, бригаден генерал Джийн Фахардо, цитиран от Филипинската новинарска агенция.
„Все още не знаем дали заповедите за арест на конкретни лица са вече изготвени“, добави той.
Полицията на Филипините заяви, че е предоставила на Дутерте необходимата подкрепа, включително медицинска помощ след ареста му и преди изпращането в Хага. Също така отрекоха информацията в социалните медии, че няколко висши полицаи са подали оставки в знак на солидарност с него, съобщава ФНА.