автомобили
Снимката е илюстративна

Периодът на валидност на годишната винетна такса, която следва да заплащат всички пътни превозни средства от 01.01.2018г., независимо от категорията и държава на регистрация, е една година, считано от деня на издаване на винетния стикер.

Това регламентира прието от правителството постановление, с което се изменят Наредбата за условията и реда за събиране на таксите за ползване на пътната инфраструктура по Закона за пътищата и Тарифата за таксите, които се събират от Агенция „Пътна инфраструктура“.

От 1 януари се въвежда и нова тримесечна винетка, също считано от датата на издаването й, за пътни превозни средства под 3,5 тона. Нейната цена е 54 лв. или 28 евро. При определянето й е спазен принципът на пропорционалност, т. е. цената на тримесечната винетка да е по-висока от месечната и по-ниска от годишната, при спазена пропорционалност за намаляваща стойност с увеличаване срока на валидност. Това се налага от правилото колкото по-дълъг е периодът, толкова по-малка да е заплащаната цена.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков обяви, че от петък започва продажбата на винетките за новата 2018г.  С въвеждането на годишна винетка от дата до дата се очаква шофьорите, които сега купуват стикери за по-кратки срокове, като седмични например, да се пренасочат към годишните.

В момента седмичната винетка е най-продаваната. От АПИ отчитат, че до края на септември са продали 2,3 млн. седмични винетки за 34 млн. лв. 1,9 млн. са годишните винетки, но от тях са постъпили почти 200 млн. като приходи.

Статистиката на АПИ за пет години назад показва, че и при по-евтините винетки още от 2013г. насам, продадените седмични стикери държат първото място. Запазват приблизително едно ниво от 2,8 млн. лв. годишно.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук