България няма да се присъедини към Глобалния пакт за безопасна, регулирана и редовна миграция. Това реши окончателно Министерският съвет днес.
Страната ни няма да участва със свои официални представители в Междуправителствената конференция за приемане на Пакта, която ще се проведе в Маракеш, Мароко, на 10 и 11 декември.
Правителството също така взе решение при последващо гласуване на резолюция в Общото събрание на ООН за утвърждаване на вече приетия пакт Постоянният представител на Република България в ООН да гласува с „въздържал се“.
„Темата за по-ефективното управление на миграционните процеси е от основно значение за Република България. На този етап българското правителство смята, че решението за неприсъединяване към Глобалния пакт за безопасна, регулирана и редовна миграция защитава в най-пълна степен интересите на страната и нейните граждани. Република България ще продължи да изпълнява вече съществуващите и поети международноправни задължения в областта на правата на човека, както и да упражнява засилен контрол на националните граници”, се съобщава в прессъобщение на Министерския съвет.
България до последно се колебаеше дали да подкрепи пакта на ООН за миграцията. Още на 12 ноември председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов вече каза, че страната ни няма да го подкрепи.
Два дни по-късно обаче, на съвместно заседание на Външната, Вътрешната и Социалната комисии в парламента стана ясно, че управляващите не са се отказали да подпишат документа и все още обмислят решението си.
От пресцентъра на Външно министерство казаха: „България подкрепя окончателния вариант на проекта, в който са отразени въпроси от първостепенно значение за страната ни”.
Това е поредното решение на правителството, с което то застава срещу общите решения на развитите западни страни. Първото такова беше свързано с отхвърлянето на Истанбулската конвенция, второто – с отказа за изгонване на руски дипломати, а третото е днес – с отхвърлянето на пакта за миграцията на ООН.
На 10 и 11 декември пактът предстои да бъде гласуван на междуправителствена конференция в Мароко.
Към този момент още няколко държави отказват да подкрепят споразумението. Сред тях са Италия, Австралия, Австрия,Естония, Израел, Полша, Съединените щати, Унгария, Хърватия, Чехия и Швейцария.
Критиките към пакта на ООН най-вече идват от националистическите среди в различните държави. Според противниците на документа, с него се размивала границата между легална и нелегална миграция.
Според ООН текстът се занимава с това как да бъдат защитени мигрантите, как да бъдат интегрирани в отделните страни и как да стане връщането в родината им.
Световната организация смята, че това е историческо и изчерпателно споразумение, създаващо основата за бъдещи политики по проблема с миграцията по света, който няма да изчезне в близките десетилетия.