Консервативното правителство на Австралия обяви, че ще отхвърли пакта за миграция на ООН, който вече беше отхвърлен от САЩ и няколко европейски държави.

С приемането на пакта „ще рискуваме да окуражим незаконното влизане в Австралия и ще погуби трудно спечелената битка срещу трафика на хора”, заяви премиерът на страната Скот Морис, в общо изявление с неговия външен и вътрешен министър.

Хиляди мигранти са задържани с години в Попуа Нова Гвинея и Науру заради програми разработени от австралийското правителство, които са силно критикувани от ООН и редица организации за защита на човешките права.

„Смятаме, че договорът е несъвместим с нашата политика и австралийските интереси”, заявиха министрите. И добавиха, че този пакт „ще се използва от хора, които искат да подкопаят силните закони за защита на границата”.

Договорът вече бе отхвърлен от администрацията на Доналд Тръмп в САЩ, както и от правителствата в Полша, Австрия, Унгария и Чехия.

Българското правителство и депутати, също завиха, че са склонни да отхвърлят пакта, но все още няма официално решение по въпроса.

Преди седмица, след коалиционен съвет в Министерския съвет, председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че правителството няма да подкрепи пакта.

„Днес на коалиционен съвет решихме, парламентарните групи, участвайки в този дебат и позицията, която ще има българското правителство, е да не се присъединим към Глобалния пакт на ООН за миграцията”, каза Цветанов.

Два дни по-късно на съвместно заседание на Външната, Вътрешната и Социалната комисии в парламента стана ясно, че управляващите не са се отказали да подпишат документа и все още обмислят решението си.

Външният министър Екатерина Захариева опита да обясни на депутатите, че пактът ще е от полза за България:

„Цялото наименование на самия пакт е Глобален пакт за безопасна, регламентирана и законна миграция. Основната цел на този пакт е наистина да се противодейства на незаконната такава и да се въведат общи ангажименти и правила, незадължителни и не правно обвързващи за държавите членки. Унгария и Австрия са обявили, че няма да се присъединят към него. Факт е, че България е външна граница на ЕС, към който се стремят мигранти от различни страни. Общо взето, всички външни граници са заявили важното намерение да се присъединят. Надявам се, и това е мнението на всички експерти, които ние събирахме с тримата министри, след като започнаха дебатите и мненията в обществото, че в по-голямата си част от мерките, този пакт ще бъде от полза за България, отколкото би имало негативи от неговото участие“.

Със или без България на 10 декември в Мароко този пакт ще бъде приет, заяви председателят на Комисията по външна политика Джема Грозданова:

„Правни аргументи за неподкрепа няма. Има политическо несъгласие, сигурно това ще бъде и причината България да не подкрепи този пакт. Няма също и необходимост и не бива да се прави паралел с Истанбулската конвенция, защото този пакт е правно необвързващ, а Истанбулската конвенция не е такава. Смятам, че имаме достатъчно основания българското правителство да вземе своето решение. Затова ние имаме мнозинство, за да кажем всъщност какво бихме решили да правим“.

От пресцентъра на Външно министерство твърдят: „България подкрепя окончателния вариант на проекта, в който са отразени въпроси от първостепенно значение за страната ни”.

Чехия обяви, че няма да се присъедини към миграционния пакт на ООН. Според правителството в Прага пактът не прави достатъчно разграничение между легална и нелегална миграция.

На 10 и 11 декември пактът предстои да бъде гласуван на междуправителствена конференция в Мароко. С аргумента, че е несъвместим със суверенитета на страните им, до момента от пакта официално се отказаха САЩ, Унгария и Австрия. Подобни действия обсъждат и други страни.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук