опита за военен преврат в Турция, извънредно положение

Режимът на извънредното положение в Турция, който продължи почти две години, беше прекратен.

Първоначално той беше въведен на 20 юли 2016 г., непосредствено след опита за преврат на 15 юли. Той беше продължаван от турските власти седем пъти.

По време на извънредното положение имаше ограничения за провеждането на протести и масови събития.

Правоприлагащите органи имаха по-широки права, необходими за поддържане на сигурността.

Като цяло мерките за защита на страната и гражданите от различни заплахи остават значително повишени.

За тези две години правителството издаде повече от 35 постановления, притежаващи силата на закон, с които уволниха от длъжност повече от 130 000 души – полицаи, адвокати, учени, преподаватели и служители на реда.

Според вестник „Хюриет“ уволнението им се свързва с евентуално участие във Фетхуалистката терористична организация /ФЕТО/, която Анкара обвинява за организирането на опита за преврат.

Някои европейски държави и опозицията бяха критични към идеята за въвеждане и продължаване на режима на извънредно положение, поради застрашаване свободата на гражданите.

Появиха се критики срещу президента Реджеп Ердоган, че използва извънредното положение като претекст да се отърве от противниците си.

Според „Хюриет“, оглавяваната от Ердоган ПСР ще внесе в парламента нов закон за борба с тероризма, който ще предоставя на властите същите възможности, които са имали по време на извънредното положение.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук