През последните няколко години Москва е водила дезинформационни кампании и компютърен шпионаж, а сред пострадалите са включително НАТО и ООН, става ясно от изследване, цитирано от Франс прес. Кампанията е насочена към повече от 200 държавни служители, военни лидери и дипломати от 39 страни, както и журналисти, активисти, бивш руски премиер и виден критик на президента Владимир Путин.
Докладът е изготвен от „Ситизен лаб” към университета „Монк” в Торонто. В него се разкрива, че поне от 2015г. съществуват „кампании за дезинформация и компютърен шпионаж срещу стотици правителствени, икономически, военни и граждански цели”, казва главният автор на доклада Роналд Дайбърт.
Докладът описва начинът, по който работят кампаниите – следват модел на атака чрез „пускане на въдици”, който позволява на Москва да се сдобие с данни на мишените, а след това те се разпространяват със смесване на верна и неверна информация за пораждане на объркване.
„Нашата надежда е, че при внимателно проучване и публикуване на подробностите за такива кампании, а какво и чрез нашият доклад, ще бъде от полза да разберем по-добре как да разпознаваме дезинформацият и фалшивите новинии”, коментира авторът на доклада.