ООН

Върховният комисариат на ООН за човешките права обвини Израел в извършване на военни престъпления заради обсадата и блокадата на ивицата Газа.

„Колективното наказание е военно престъпление. Колективното наказание на Израел срещу цялото население на Газа трябва незабавно да спре“,

каза днес в Женева говорителката на агенцията на ООН Равина Шамдасани.

Напрежението между ООН и Израел се прояви в началото на седмицата, когато страната заяви, че забранява на представители на ООН да я посещават, „за да им даде урок“, след като генералният секретар на ООН Антониу Гутериш коментира, че атаките на „Хамас“

трябва да се разглеждат в контекста на десетилетия на окупация на палестинския народ

Същевременно днес службата на ООН заяви, че палестинската ислямистка групировка

„Хамас“ също е извършила военни престъпления и жестокости,

включително отвличане на цивилни от Израел, при смъртоносната си атака на 7 октомври.

Шамдасани поиска палестинските групировки да спрат „безразборните си атаки“ срещу Израел.

Смята се, че повече от 200 души, много от които цивилни, все още са заложници на „Хамас“ в Газа.

Израел обяви „пълна блокада“ на Газа, прекъсвайки доставките на вода, храна, електрическа енергия и гориво за анклава.

„В момента сме свидетели на една хуманитарна катастрофа за 2,2 милиона палестинци, блокирани в Газа, които са обект на колективно наказание“, каза Шамдасани.

Световната здравна организация (СЗО) разкритикува дебатите за точността на данните за жертвите, съобщавани от управляваното от „Хамас“ здравно министерство в ивицата Газа, пише БТА.

От една страна, СЗО от години няма причина да се съмнява в цифрите, предоставяни от здравните власти в Газа, заяви днес от Йерусалим Ричард Пеперкорн, представител на организацията за окупираните палестински територии.

От друга страна, хуманитарната ситуация в ивицата Газа е катастрофална, а броят на убитите от израелските удари е огромен, независимо дали жертвите са с хиляда повече или по-малко, отбеляза той.

Пеперкорн заяви, че 23 от 35-те болници в Газа остават поне частично отворени,

въпреки че лекарите в някои болници вече трябва да оперират на пода. Той обаче каза, че положението се влошава предвид почти пълната блокада на анклава от страна на Израел и масираните въздушни удари.

Около 94 000 литра гориво са необходими всеки ден само за работата на генераторите в 12-те най-важни болници в Газа, за да се осигури минимална помощ при животозастрашаващи заболявания и рани, каза Пиперкорн.

Две трети от 72-те по-малки здравни заведения са затворени, каза той.

Организацията на ООН за образование, наука и култура – ЮНЕСКО – на свой ред призова за защита на училищата от обстрел по време на войната в Газа, съобщи БТА.

Училищата в Газа служат и като убежище за населението и обстрелът на сградите им е в разрез с международното право, заяви днес ЮНЕСКО в Париж.

Повече от 200 училища в ивицата Газа, или над 40 процента от всички училища там, са били повредени при израелските удари, нанасяни след атаката срещу Израел от страна на ислямистката групировка „Хамас“ на 7 октомври, каза ЮНЕСКО.

В Газа има 625 000 ученици и над 22 500 учители, които сега са в изключително уязвимо положение, заяви организацията.

В съответствие с правомощията си ЮНЕСКО напомни на всички участници в конфликта задължението им да спазват международното хуманитарно право.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е отказал да подпише окончателния план на армията за сухопътна операция в ивицата Газа, с което е ядосал високопоставени офицери, пише в. „Ню Йорк таймс“, като се позовава на свои източници, пожелали анонимност.

Според източниците отказът на премиера се дължи отчасти на факта, че той иска единодушно одобрение от страна на военния кабинет, сформиран след атаката на „Хамас“ на 7 октомври.

Според анализатори Нетаняху не се решава да действа еднолично заради спада на рейтинга му и се страхува, че ако операцията се провали, обвиненията ще бъдат фокусирани върху него.

„Поставихме си две цели в тази война: да елиминираме „Хамас“, като унищожим военните сили и властовите възможности на групировката, и да направим всичко възможно, за да върнем заложниците у дома“, каза Нетаняху в сряда. „Подготвяме се за сухопътно настъпление. Няма да навлизам в подробности как или кога, нито да оповестявам общите съображения, които вземаме предвид“, допълни израелският лидер.

Изглежда, че тази двойственост отразява разногласията в кабинета му по въпроса дали да се даде зелена светлина за пълномащабна инвазия в палестинския анклав. Това може да въвлече сухопътните сили в продължителни градски битки срещу хиляди бойци от „Хамас“, укриващи се в мрежа от дълбоки тунели, дълги стотици километри.

Някои министри обмислят по-малко амбициозен план, предвиждащ още няколко ограничени сухопътни акции в ивицата Газа, всяко едно от които да бъде насочено към малки зони от анклава.

Сред военното ръководство има опасения, че целите на Израел ще бъдат размити, ако Нетаняху следва обещанието си от сряда едновременно да се опита да освободи всички заложници и да унищожи „Хамас“.

Първата цел изисква преговори и постигане на съгласие с лидерите на палестинската групировка, а втората – унищожението ѝ. Трудно е да се постигне подобен баланс, са казали двама високопоставени представители на израелската армия, пожелали анонимност.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук