Антонио Гутериш
На снимката: Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, изрази надежда, че засиленото напрежение между САЩ и Русия в небето над Сирия няма да доведе до разрастване на и без това „драматичния конфликт“, предава „Ройтерс“.

Силно се надявам, че ще има деескалация на напрежението, защото подобни инциденти могат да бъдат много опасни, в ситуация на конфликт, с много действащи лица, който и без това е достатъчно сложен на замята, заяви Гутериш по време на пресконференция.

Напрежението се повиши в неделя (18-ти юни), след като американски военни свалиха самолет Су-22 на сирийската армия в района на Ракка, който нанасял удари от въздуха в близост до подкрепяните от Съединените щати сили на кюрдската съпротива. Това е първият случай на подобни действия от страна на САЩ, в хода на продължилата 6 години гражданска война в Сирия.

Снимка от сателит на Ракка, публикувана от Монистерството на отбраната на Русия на 16 юни. Лявата половина показва състоянието ан сградите към 13 май 2017, а дясната - към 29 май 2017-та.
Снимка от сателит на Ракка, публикувана от Монистерството на отбраната на Русия на 16 юни. Лявата половина показва състоянието ан сградите към 13 май 2017, а дясната – към 29 май 2017-та.

Ден по-късно, на 19 юни, Русия прекрати взаимодействието си със Съединените щати по меморандума за избягване на инциденти във въздуха над Сирия. Руското министерство на отбраната съобщи още, че самолетите и дроновете на коалицията (Русия, Сирия, Турция, Иран) в Сирия, които летят в районите на изпълнение на задачи на руската авиация, ще се съпровождат от средства на руската противовъздушна отбрана.

В сряда, когато Гутериш призова за намаляване на напрежението, силите на международната коалиция, водена от САЩ, свалиха ирански безпилотен самолет Shaheed-129, подкрепящ сирийските правителствени сили, съобщи АФП. Той отново се намирал в близост до лагера на кюрдските бунтовници, подкрепяни от Пентагона.

По време на конференцията, посветена на Световния ден на бежанците, описа положението на над 65-те млн. души в света, напуснали родните си места, като „най-ранимите“ и призова държавните ръководители да намалят конфликтите по пътя на политическия диалог.

По-рано тази седмица, Агенцията по бежанците към ООН, обяви, че до края на 2016-та около 65.6 млн. души са били принудени да напуснат домовете си заради военните конфликти в света. 22.5 млн. от тях са бежанци, 40.3 млн кандидатстват за хуманитарен статут, а 2.8 млн. търсят политическо убежище. Децата под 18-годишна възраст съставляват половината от бежанците. Броят на бежанците се увеличил с 300 хил. за миналата година.

[Best_Wordpress_Gallery id=“84″ gal_title=“Ракка“]

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук