Страните от ОПЕК по всяка вероятност ще удължат срока на споразумението за намаляване на добивите с още 9 месеца, до края на март 2018-та, след като миналогодишното не успя да изчисти наличностите и да осигури устойчиви възстановяване на цените.
Саудитският министър на петрола Халид ал-Фатих направи изказване в този дух при откриването на сесията на страните производителки във Виена. „Да повторим този трик е сигурно и почти неизбежно“, завяи той пред жуналисти.
Шест месеца след като 24-те държави постигнаха безпрецедентно споразумение за намаляване на производството, САЩ, които не са част от ОПЕК възобновиха добивите от шистовите полета и така запасите от петрол се оказаха по-големи от тези, които планираха от организацията.
Според ал-Фатих бордът работи, а складираните количества петрол през третото тримесечие за 2016-та са намалели. Той подчерта, че не очаква американското производство на шистов газ да обърка плановете на петролните производителки. И добави, че квотите за износ няма да важат за Либия и Нигерия.
Цените на суровия петрол на световните стокови пазари отбелязаха спад след началото ан срещата. Американският петрол сорт брент падна с 2.2 процента в лондонската търговия, после слабо се покачи и към 10:53 ч. (по Гринуич) се котираше на 53.68 долара за барел. „Блумбърг“ обяснява спада с разочорованието на част от инвеститорите, които се подвели от слуховте, че ОПЕК ще обяви още допълнителни мерки.
Удължаването на производствения борд с още 9 месеца, ще се реши в четвъртък. Според изказвания на министрите на Русия и Нигерия, може да се предвиди и положението да остане в сила с нови 3 месеца. Миналогодишното споразумение съдържаше подобна опция за удължаване, но тя беше с нови 6 месеца.