Орбан, Макрон

Унгарското правителство отхвърли призива на френския президент Емануел Макрон за реформа на Шенгенска зона за създаване на нова агенция за защита на демокрациите срещу кибератаките и фалшивите новини.

Според правителството на Виктор Орбан:

„Макрон е политик, който защитава имиграцията. Макрон смята, че имиграцията е нещо добро. Ние сме убедени, че това е нещо лошо“, се казва в съобщение на унгарското правителство, което обвини Макрон и в „цензура“, поради неговият призив властите в Будапеща да премахнат антиимиграционните плакати.

Припомняме, че френският президент Емануел Макрон представи в понеделник визията си за бъдещето на Европа.

В едно становище, което бе публикувано от няколко водещи европейски вестника, включително „Велт“, „Гардиън“, “Ел Паис“ и “Кориере дела Сера“, Макрон поднови призива си за по-голямо сътрудничество в областта на сигурността и подчерта необходимостта от обща политика в областта на даването на убежище, която да се занимава с мигрантската криза.

„Никога след Втората световна война Европа не е била толкова необходима. И все пак Европа никога не е била в такава опасност“, каза Макрон в това, което мнозина виждат като начало на собствената му кампания за майските избори за Европейски парламент.

Президентът изброи редица инициативи, които ЕС може да предприеме, за да се защити и да се придържа по-тясно към основните си ценности. „Европейска агенция за защита на демокрациите ще предостави европейски експерти във всяка държава-членка, за да защити избирателния си процес срещу кибератаки и манипулации,“ предложи той.

Финансирането на европейските политически партии от чужбина също трябва да бъде забранено, и трябва да бъдат договорени правилата за забрана на „езика на омразата и насилието от интернет“, добави Макрон.

„Брекзит е символ на кризата в Европа, при която не е в състояние да осигури нуждите на хората от защита пред днешните заплахи”, каза президентът на Франция.

Макрон, който не крие плановете си да сформира центристки, проевропейски съюз, за да възпре популистките и националистическите движения, които набираха сила по целия континент, също предложи да се реформира 26-членното Шенгенско пространство, което позволява свободно движение между членовете.

Всички, които искат да принадлежат към Шенген, трябва да приемат както по-строг контрол върху външните граници, така и обща политика за убежището на мигрантите, каза той.

Редица източноевропейски членове на ЕС, включително тези, управлявани от десни правителства в Полша и Унгария, отхвърлиха предишни призиви за приемане на част от мигрантите, пристигащи от Близкия изток и Африка.

Макрон предположи, че Европа трябва да споделя и обща гранична сила, заедно със съвместна служба за справяне с исканията за убежище.

За да преодолее недоволството на обществото, той повдигна идеята за европейска минимална заплата, описвайки как може да служи като „социален щит, гарантиращ еднакво заплащане на еднакви работни места „.

В същото време Европа трябва да се стреми да подкрепя собствените си бизнес интереси, точно както „правят нашите американски и китайски конкуренти“, каза той.

Предупреждавайки гражданите срещу заплахата от приемане на статуквото, той ги призова да търсят промяна, запазвайки общите ценности.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук