Двудневната визита на македонския премиер Зоран Заев в България продължава да буни духовете в Македония.

Историкът Тодор Чепреганов, известен с антибългарските си коментари, коментира пред местната телевизия „TV 21”, че макар България да признава Македония като държава, не признава македонската нация и език.

Според Чепреганов, интересно е как премиерът Бойко Борисов ще се обърне към македонските граждани като народ или като граждани.

Историкът твърди, че чрез Договорът за добросъседство, България ще използва ситуацията, за да „неглижира македонския народ, език и култура”.

На коренно различна позиция в изявлението си пред същата телевизия е историкът Кендер Асани, който смята, че направеното от премиера Заев е голяма стъпка за развитие на добросъседските отношение, което трябва да се направи с Албания и Косово.

„10-годишната политика на Никола Груевски предизвика конфликти и разрушаване на отношенията, при това не само на етническите и верските отношения в Македония, но и със съседните държави. Стъпката, направена в София и почитта към историческите фигури е добра и открива нови перспективи“.

Телевизионният канал припомня, че идея за съвместно празнуване на празници е имало още по времето на премиера Владо Бучковски, Любчо Георгиевски и Иван Костов.

Друга телевизия – „Алфа” – твърди, че не е възможно България и Македония да празнуват Илинден заедно, защото „историята показва, че не ги свързва”.

Телевизия „Нова“ излъчва репортаж, в който се твърди, че в Македония има многобройни реакции на изявленията на премиера Заев за Договора за добросъседство. Телевизията припомня коментара на македонския академик и историк Блаже Ристовски, който през 2013 г. казва:

„Българите искат да не сме македонци и да останем в миналото. Българи, да приемате, че имаме български корен и сме се родили днес като нова творба, а това няма никакъв корен“.

 

 

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук