Олександър Сирски. Снимка: AP
Олександър Сирски. Снимка: AP /БТА

Главнокомандващият на украинската армия Олександър Сирски, който беше освободен от длъжност вчера, ръководеше някои от най-впечатляващите операции време на руската инвазия, преди да влезе в конфликт с по-младото и реформистки настроено крило в армията.

Смяната му идва в момент, в който Украйна парадоксално се намира в по-благоприятна позиция във войната. Тя успя значително да забави настъплението на руските войски и наскоро нанесе серия от ефективни удари на руска територия и в окупираните части на Украйна.

Роденият в Русия и получил военното си образование в Москва 60-годишен Олександър Сирски така и не успя да се освободи от репутацията си на генерал със съветски манталитет. Критиците му го обвиняват, че не обръща достатъчно внимание на човешките загуби във войната, което му донесе прозвището „Касапина“.

„Той е много строг, но един армейски генерал трябва да бъде строг“, заяви високопоставен украински представител пред АФП след назначаването на Сирски през февруари 2024 г.

На фона на огромните загуби на фронта, които създават сериозни проблеми за набирането на нови военнослужещи, този подход постепенно предизвика все по-голямо недоволство.

Неочакваното освобождаване от президента Володимир Зеленски на министъра на отбраната Михайло Федоров, назначен по-рано през годината с цел да модернизира армията, предизвика протести с искане той да бъде върнат на поста си, а Сирски да бъде отстранен от своя пост.

35-годишният Михайло Федоров, който идва от технологичния сектор и никога не е служил в армията, защитаваше идеята за масово използване на новите технологии с цел значително увеличаване на потенциала на безпилотните системи и за дълбока реорганизация на въоръжените сили.

„Нямам никакви политически амбиции“

За президента Зеленски, който има репутацията на човек, предпазлив към личности с политически амбиции, кадровият военен Сирски, известен с безусловната си лоялност, изглеждаше като командир, който не представлява политическа заплаха.

„Моята професия е войната. (…) Нямам никакви политически амбиции. Посвещавам се на войната 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата“, написа генералът в статия, публикувана в понеделник.

С това той се отличава от своя предшественик, популярния Валерий Залужни, когото Зеленски освободи от поста, назначавайки го за посланик в Лондон в началото на 2024 г.

„Олександър Сирски не е политик. (…) Говори украински език не особено добре и не се чувства комфортно при публични изяви“, казва пред АФП украинският анализатор Анатолий Октасюк.

По думите му Сирски „винаги се съобразява с желанията на Зеленски“, като същевременно е създал „система, в която инициативата и независимостта са потискани за сметка на издигането на тесен кръг лоялни генерали“.

След освобождаването си Федоров обвини Сирски, че е блокирал „всички инициативи“ на неговия екип.

Командващият отхвърли обвиненията и призова подобни въпроси да се решават при закрити врата.

„Войната се печели с реална работа, а не с медийното шоу около нея“, отвърна той.

Обучен в Москва

Олександър Сирски е роден през 1965 г. в съветска Русия, във Владимирска област, близо до Москва. Както повечето висши офицери от неговото поколение, завършва командното училище на Червената армия в Москва.

През 80-те години е изпратен на служба в Украйна. След разпадането на Съветския съюз решава да остане в редовете на новосъздадената украинска армия.

Три десетилетия по-късно родителите му и брат му продължават да живеят в Русия. След назначаването му през 2024 г. брат му заяви пред руската агенция ТАСС, че двамата отдавна не поддържат връзка.

Дискретен по отношение на личния си живот, Сирски е женен и има двама синове, съобщи говорител на украинската армия пред АФП още през 2024 г.

Според неговите поддръжници повече от две години той успява да предотврати срив на фронта въпреки значителното числено превъзходство на руската армия и недостига на въоръжение от украинска страна.

В началото на руската инвазия през 2022 г. той спира настъплението към Киев, след което ръководи успешната контраофанзива в Харковска област. През август 2024 г. организира и дръзката операция в руската Курска област, която Кремъл успява да отблъсне едва след девет месеца.

Миналата седмица неговият опонент Михайло Федоров призна тези заслуги на Сирски, но заяви, че „системата за командване и управление“ вече се е променила и че е необходимо „адаптиране“.

Уволнението на генерал Сирски вдъхва „глътка свеж въздух“ и „нова надежда“ в борбата срещу Русия, реагира незабавно във вторник Федоров.

Източник БТА

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук