Разпространените в медиите и социалните платформи видеа и снимки недвусмислено демонстрират, че гражданите на Струмяни freely комуникират с министър-председателя Румен Радев, придружават и документират неговото посещение на възстановителните мероприятия. От видеоматериалите става ясно, че госпожа Гергана Петрова също е била до премиера и е заснемала момента без никакви наложени ограничения. Това е подчертано в официалното становище на правителствената информационна служба.
Становището се издава във връзка с „твърденията на политическите фигури, че по време на визитата на Радев в Струмяни, охраната го е изолирала от населението и медиите“.
В съобщението се уточнява, че по време на посещението нито граждани, нито журналисти са били възпрепятствани да взаимодействат, да разговарят и да задават своите въпроси на премиера.
Правителствената пресслужба допълва, че проверка относно събитията след напускането на министър-председателя от Струмяни между Петрова и полицията е в ход от съответните органи, за което призова и премиерът Радев. Уважението към фактите, закона и етичното поведение трябва да бъде валидно за всички, независимо от ролите им, се уточнява в съобщението.
Вчера Румен Радев вместе с министъра на земеделието Пламен Абровски и министъра на околната среда Росица Карамфилова посетиха Струмяни, където имаше наводнения в резултат на обилни дъждове.
След това, жена бе задържана след визита на министър-председателя Румен Радев в Струмяни. В отговор на медийни запитвания, областната дирекция на МВР съобщи, че службите на вътрешното министерство са били призовани за помощ от представителите на Националната служба за охрана в Струмяни. Според информация от НСО, жената се е опитала да влезе в зоната, предназначена за журналисти, като е била помолена многократно да покаже лична карта и журналистически документ. Жената е била принудително отведена до най-близкото Районно управление за удостоверяване на самоличността. На нея е съставен предупредителен протокол за нарушаване на обществения ред, както и акт с оглед Закона за българските лични документи, тъй като не е разполагала с тях. След това е била освободена.
По-късно премиерът Румен Радев нареди проверка по случая в МВР и НСО.
Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев уволни директора на Областната дирекция на МВР в Благоевград Илиян Тупаров за действията на служителите на дирекцията в Струмяни.
Съпредседателят на „Да, България” и депутат от парламентарната група на „Демократична България” Ивайло Мирчев отправи запитване до МВР относно ареста на жената в Струмяни по време на посещението на премиера Радев.
„От ГЕРБ считаме, че задържането на журналист заради неговата дейност е тревожен сигнал за демократичността на всяка правова и демократична страна, каквато е България. Всички действия на органите на реда трябва да бъдат законово обосновани, пропорционални и съобразени с правата на гражданите и журналистите“, заяви ГЕРБ в публикация във Фейсбук по повод инцидента в Струмяни.



