Планета Земя

Тази година Световният ден на околната среда – най-значимият международен ден за действия, насочени към опазване на околната среда, ще премине под мотото  „Да победим замърсяването с пластмаса“.

Тази година най-значимият международен ден за действия, насочени към опазване на околната среда, ще се съсредоточи върху решенията за замърсяването с пластмаса в рамките на кампанията #BeatPlasticPollution. Тя се застъпва за екологична промяна в световен мащаб, като приканва хората да се замислим как можем да променим всекидневието си, за да намалим вредите от замърсяването с пластмаси върху околната среда, върху дивата природа и човешкото здраве.

Светът е залят от пластмаса. Всяка година се произвеждат повече от 400 милиона тона пластмаса, като половината от тях са проектирани да се използват само веднъж. От тях по-малко от 10 процента се рециклират. Приблизително 20 милиона тона от пластмасовите изделия попадат в езера, реки и морета. Днес пластмасата задръства нашите сметища, изтича в океана и се изгаря в токсичен дим, което я прави една от най-сериозните заплахи за планетата.

#BeatPlasticPollution поставя фокус върху стъпките, които правителствата и бизнесът предприемат, за да обединят усилия за разрешаване на тази криза. Световният ден на околната среда мобилизира действия от всяко кътче на света с напомнянето:

Време е да ускорим прехода към кръгова икономика. Време е да победим замърсяването с пластмаса.

Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова ще поднесе приветствие по повод празника по време на Годишното информационно събитие на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“, което е част от честванията за Световния ден на околната среда и ще се проведе на 5 юни (понеделник), от 18,00 часа в Южния парк в София, вход от ул. „Нишава“.

Световният ден на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда и се провежда ежегодно от 1974 г. насам, като се е превърнал в една от най-големите международни платформи с милиони хора от цял свят, обединени в защита на планетата. С участието на над 150 държави, този международен ден на ООН ангажира правителствата, частния сектор, гражданското общество, училища, известни личности, градове и общности, като повишава осведомеността и отбелязва действията за опазване на околната среда.

Следващите 10 години ще имат най-голямо значение за предотвратяване на катастрофалните промени. До 2030 г. трябва да се намалят чувствително емисиите на парникови газове, да се направят решаващи стъпки за премахване на бедността, в борбата с болестите, опазването на биологичното разнообразие и връщането на деградиралите екосистеми към живот.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук