колаж
на снимката: президентът Румен Радев, премиерът Бойко Борисов, лидерът на АТАКА Волен Сидеров, председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, лидерът на НФСБ Валери Симеонов

Председателите на парламентарните групи на двете управляващи формации ГЕРБ и „Обединените патриоти” отново имат различия как трябва да реагира държавата по случая „Скрипал“.

ПОЗИЦИЯТА НА ГЕРБ

Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов настоя България да се солидаризира с позицията на повечето европейски държави, които вече са експулсирали руски дипломати:

„Както има единна позиция за продължаване санкциите срещу Русия, така по същия начин са солидарни всички държави от Европейския съюз към позицията на Великобритания. Уважавам всяко различно мнение и аз не мога да се сърдя на Волен Сидеров, защото това е декларирано през всичките години, в които той участва в политиката. Всяка една от партиите може да изразява своето мнение, което не кореспондира с коалиционния ни ангажимент”, каза Цветанов.

И добави:

„Министър-председателят ще има днес разговори с посланик Бойко Коцев и след това предполагам, че ще има действия, които ще бъдат публично обявени. България трябва да бъде солидарна с Великобритания и другите демократични общества”.

Според него всяка една от партиите е допринесла България да е част от европейската общност.

„И в тази посока, когато има определена заплаха за определени държави, които са развити демократични общества и ние сме част от тези демократични общества“, заяви Цветанов.

Запитан как трябва да се изрази тази солидарност, той отвърна, че това ще бъде тежко управленско политическо решение.

„И това по Конституция е ангажимент на изпълнителната власт. Аз изразявам мнението на по-голямата част от демократична общност в България. Няма коалиционен съвет до момента и няма единна позиция. Но ние знаем много добре каква е позицията на Атака и на ГЕРБ. Ние сме за това страната ни да бъде солидарна и премиерът като част от лидерите на ЕС е подкрепил общата европейска позиция и сме възразили срещу случая „Скрипал“, заяви Цветан Цветанов.

Той подчерта, че не случайно казал, че това е в компетенцията на правителството и, ако президентът прочетял чл.105 от Конституцията, щял да си даде отговор и нямало да задава въпроси./БГНЕС

КОАЛИЦИОННИЯТ ПАРТНЬОР

От своя страна лидерът на АТАКА Волен Сидеров отново настоя още днес да бъде свикан Коалиционен съвет, за да се излъчи обща позиция:

„България трябва да има балансирана политика. Тоест да не се правят резки ходове, да не се експулсират дипломати и да се престане с тези приказки за солидарност, все едно става дума за някакъв природен катаклизъм. Имаме един неизяснен случай, имаме липса на доказателства за участието на Русия“.

Лидерът на една от партиите в управлението изрази надежда, че премиерът Борисов няма да направи „такъв грешен ход да експулсира дипломати”.

Сидеров коментира, че към момента липсват доказателства Русия да е виновна за отравянето на семейство Скрипал.

„До момента политиката и позицията на премиера е много точна и правилна. Призовавам още веднъж хората от ПГ на ГЕРБ да не изказват мнения, които могат да повлияят зле на дипломатическите ни отношения с която и да е държава. Днес чухме такива изявления и категорично смятам, че това е грешка и по някакъв начин е саботиране на политиката на премиера“, апелира Волен Сидеров.

Сидеров подчерта, че Великобритания е напуснала ЕС.

„Става дума за две държави, които са извън ЕС. Защо трябва България да взима страна в един конфликт, в който има много неизяснени обстоятелства“, каза той.

Волен Сидеров допълни, че България трябва да има балансирано поведение в този случай и не трябва да се правят дипломатически ходове, които да прекъсват отношения, с която и да е държава.

От своя страна вчера другият лидер на партия в коалицията „Обединени патриоти” и вицепремиер на Републиката Валери Симеонов каза, че не страната ни действа под натиск. „Къде го видяхте този натиск? Е, то винаги има някакъв натиск, де, но мисля, че България има достойна позиция в момента – балансирана“, заяви още Валери Симеонов.

ПОСЛАНИКЪТ В МОСКВА

Преди дни премиерът Бойко Борисов повика посланика на България в Москва Бойко Коцев. Той ще бъде изслушан утре от Съвета по сигурността към Министерския съвет.

Съветът по сигурността се ръководи от министър-председателя, а в състава му са включени членове на правителството, ръководителите на специалните служби и представител на Президента на Република България

България на този етап не е сред страните от Европейския съюз, които експулсират руски дипломати.

Освен България, Португалия, Люксембург, Малта и Словакия са предприели само прибиране на своите посланици за консултации.

Австрия обяви, че е готова да стане посредник за уреждане на разногласията между Лондон и Москва във връзка със случая „Скрипал“.

Виена е сред четирите държави от Евросъюза, които досега не са взели никакви дипломатически мерки срещу Русия.

ПОЗИЦИЯТА НА ПРЕЗИДЕНТА И БСП

Вчера президентът Румен Радев подкрепи решението на премиера Борисов да повика за консултации посланика в Москва. Той определи българската позиция по случая „Скрипал” като „балансирана“.

„Решението за извикването за консултации на нашия посланик е в правомощията на правителството. То трябва да мотивира своите действия“, каза държавният глава.

И добави, че тази стъпка не е съгласувана с него. Радев каза още, че европейската солидарност не трябва да бъде сляпа.

„Солидарността е важен принцип, но тя не трябва да бъде сляпа. За такъв сериозен случай са необходими сериозни доказателства. Солидарността не трябва да бъде и едностранна. Точно преди една година на Европейски съвет пред Доналд Туск, Жан-Клод Юнкер, Тереза Мей и всички останали европейски лидери много ясно поисках солидарност за намесата на Турция в нашия изборен процес. Такава солидарност и до ден-днешен очаквам. За съжаление не я чух на пресконференцията във Варна“, подчерта Румен Радев.

БСП обаче отново остро разкритикува правителството за поведението му в дипломатическата криза. Депутатът от БСП и бивш външен министър Кристиан Вигенин поиска премиерът Бойко Борисов да дойде в Народното събрание и да даде информация за причините да извика за консултации посланика на България в Москва.

Според него създалата се ситуация с отзоваването на европейски посланици от Русия и реципрочните действия е „дипломатическа криза”, дори дипломатическа война, която наподобява периода на Студената война. Вигенин добави, че към момента няма убедителни доказателства за вината на Русия в скандала с отравянето на Скрипал.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук